Gündem Haberleri

  "Esad'ı 'kalbinden vuran' kişi yakalandı"

  Hürriyet Planet
  24.07.2012 - 12:37 | Son Güncelleme:

  Suriyeli yetkililerin Şam'daki patlamalardan sorumlu olduğunu öne sürdükleri bir kişiyi tutukladıkları iddia edildi.

  İran'ın Fars haber ajansının bildirdiğine göre, Şam'da geçen hafta üç üst düzey yetkilinin ölümüne neden olan bombayı yerleştirdiği iddia edilen bir kişi, Suriye istihbaratı (Muhaberat) tarafından bulunarak, yakalandı.

  Suriye Parlamento üyesi Muhammed Zahir Ghanum, Savunma Bakanı, bir general ve Beşar Esad'ın eniştesinin öldüğü saldırıyı gerçekleştiren kişinin, Şam'daki güvenlik karargahlarında çalıştığını belirtti. 

  "AYNI BİNADAKİ BİR PERSONEL"

  Ghanum, "Suriye Ulusal Güvenlik Kurumu binasındaki patlamayı gerçekleştiren kişi yakalandı. Yakalanan kişi aynı binada çalışan bir personel ama daha fazla detay veremem. Muhtemelen yakın bir zamanda bu kişinin itirafını yayınlayacağız." dedi.  

  Ghanum, saldırganın Suriye'nin düşmanları tarafından parayla tutulduğunu ancak Esad hükümetinin ABD, İsrail, Türkiye ve Katar'ın, Suriye'nin güvenliğini zayıflatmasına izin vermeyeceğini söyledi.

  Şam'daki Ulusal Güvenlik Kurumu binasına 18 Temmuz'da düzenlenen bombalı saldırıda, Esad'ın eniştesi Asıf Şevket, Savunma Bakanı Davud Raciha ve Şam'ın “Türkiye bağlantısı” General Hasan Türkmeni hayatını kaybetmişti. Saldırıdan iki gün sonra ise ağır yaralanan istihbarat şefi Hişam İhtiyar'ın öldüğü bildirilmişti.

  Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) üstlendiği saldırının içeriden bir köstebek tarafından düzenlendiği ve patlayıcıların binaya günler öncesinden yerleştirildiği iddialar arasında yer alıyordu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı