Gündem Haberleri

  Esad: Uçağı keşke düşürmeseydik

  Hürriyet Haber
  04.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  SURİYE Devlet Başkanı Beşar Esad’ın 22 Haziran’da Suriye tarafından vurulan Türk keşif uçağı için “Keşke düşürmeseydik” dediği röportaj, BBC’den El Cezire’ye dek dünya medyasında yankılandı.

  Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Utku Çakırözer’in Suriye’nin başkenti Şam’da yaptığı röportajda Esad özetle şunları söyledi:
  * Uçak, İsrail uçaklarının daha önce 3 kez kullandığı koridoru kullanıyordu. Çok alçak uçtuğu için ne bölge, ne de merkez radarlar bunu görebildi. Bilgi de verilmediği için askerler düşürdü. Türkiye’ye ait olduğunu düşürdükten sonra öğrendik. Yüzde yüz ‘Keşke düşürmeseydik’ diyorum.
  * Türk hükümeti iki ordu arasındaki ilişkileri kesmemiş olsa konuyu yine askeri makamlar arasında ele alır, bu kadar büyümeden çözerdik. Ama son aylarda artık acil durumda arayacak bir Türk komutanın telefonu bile yok elimizde.
  * Türk pilotlardan birisinin babasının, “Benim oğlum öldü, ama ben savaş istemiyorum” sözlerinden çok etkilendim. Onun duygularını paylaşıyor, bu onurlu tavrının önünde saygıyla eğiliyorum.
  * İki ülkenin de zarar göreceği bir sıcak çatışmaya izin vermeyeceğiz. Çünkü bu hem Suriye, hem Türkiye’nin zararına olur. Bu eğilimin yalnız Türk hükümetinde olduğuna ve Türk halkının asla savaş istemediğine inanıyoruz.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı