Gündem Haberleri

  'Esad sonrası Suriye' Kahire'de tasarlanacak

  AA
  01.07.2012 - 11:36 | Son Güncelleme:

  Suriye muhalefeti, pazartesi Mısır'ın başkenti Kahire'de, Suriye'deki mevcut rejimin yıkılmasından sonraki geçiş döneminin masaya yatırılacağı bir toplantı düzenleyecek. Toplantıda devrim sonrası süreci düzenlemek üzere “Milli Ahit Vesikası” adı verilen bir belgenin oluşturulması hedefleniyor.

  Özgür Suriye Halkı Hareketi Genel Sekreteri Halid Nasır AA'ya yaptığı açıklamada, “Toplantıda, Beşşar Esed'in gitmesinin ardından Suriye'de oluşacak geçiş dönemine ilişkin konular ele alınacak. Toplantıya, Arap ve yabancı dışişleri bakanları, önemli diplomatlar ve BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan katılacak” dedi.

  Nasır, toplantıdan, Suriye muhalefetini destekleyen uluslararası toplumun Suriye rejimine baskı kurarak yönetimi bırakmasını hızlandırmalarını ve ölümlerin durdurulması gibi beklentilerinin de olduğunu ifade etti.

  Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Bin Hilli ise düzenlediği basın toplantısında, toplantının Doha'da gerçekleşen dışişleri bakanları toplantısında alınan karar neticesinde gerçekleştirileceğini ve toplantının Suriye'nin geleceği noktasında ortak bir rüyaya ulaşmayı hedeflediğini bildirdi.

  Suriye muhalefetinden yaklaşık 200 temsilcinin katılacağı toplantı 2-3 Temmuz arasında gerçekleşecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı