Gündem Haberleri

  Esad babasının yolunda

  Ümit ÇETİN
  05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye tasarısının oylanacağını belirterek, “Orada özgürlükler hiçe sayılmıştır. Geçmişte babasının Hama’da, Humus’ta yaptığı o zamanki ölümler şimdi aynen yeniden gündeme geliyor” dedi. Erdoğan, ilkeler çiğnenirse, dostluğun da bir kenara bırakılacağını vurguladı.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Suriye’ye uyarı niteliği taşıyacak tasarının BM Güvenlik Konseyi’nde oylanacağını belirterek, “Geçmişte babasının Hama’da, Humus’ta yaptığı o zamanki ölümler şimdi aynen bakıyorsunuz yeniden gündeme geliyor. Esad eğer ilkeleri çiğnerse, dost olan arkadaşı da bir kenara bırakırız” dedi. Başbakan Erdoğan’ı Güney Afrika’nın siyasi başkenti Pretoria’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kgalema Motlanthe resmi törenle karşıladı. Erdoğan, baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında Suriye’ye ilişkin soruları yanıtlayarak şu mesajları verdi:
  Seyirci kalamayız
  BM Güvenlik Konseyi’nde bir metin gündeme geliyor ve bu metin oylanacak. Temenni ederiz ki, bugün Suriye ile ilgili yaptırım noktasında bir tasarı uygulanacak. Doğrusu ben bu metni Suriye ile ilgili önemli bir uyarı metni olarak görüyorum. Bu hafta sonu veya hafta başı ülkemize gelmiş olan Suriyeli kardeşlerimiz var, bizde şu anda misafirler. Yaklaşık 7 bin 500 civarında bizdeki şu anda hazırlanmış kamplarda kalıyorlar. Kendilerini ziyaret edeceğim, kendileriyle görüşeceğim ve bu görüşmelerden sonra da Türkiye olarak değerlendirmesini yapıp bizler bir açıklamada bulunacağız. Zira Suriye’deki gelişmelere çok da fazla seyirci kalamayız.
  Yol haritamız
  Mağdur, mazlum, savunmasız insanlara karşı burada ciddi ölümler var. ‘Bunlar devam etsin’ diyemeyiz. Bunlara karşı
  bizler insani ve vicdanı görevimizi yerine getirmek durumundayız. Yaptırımlarla ilgili olarak Hatay ziyaretimde değerlendirmeleri yapıp ondan sonra bunun etaplarını, hepsini ortaya koyarak yol haritamızı açıklayacağız. Şu anda kısmen başlayanı da var. Onlar artık beklemeye tahammülü olmayan adımlardı ve bu adımları da attık.
  Kenara bırakırız
  Bu en keskin yorumdan öte bir tespitimdir. Güvenlik güçlerinin savunmasız insanlara karşı yapmış olduğu bu ölümlerin, saldırganlığın hiçbir insani, vicdani açıklaması olamaz. Bunları Sayın Esad’la çok konuştum. Demokrasiye geçiş süreciyle ilgili bu konuda görüşmelerimiz oldu. Aslında dostluğumuz, arkadaşlığımız çok çok ileri olan bir anlayışımız vardı. Ama biz dostluğumuzu, arkadaşlığımızı ilkeler üzerinden sürdürmeliyiz. Eğer bu ilkeler çiğnenirse, bir kenara bırakılırsa o zaman biz o dost olan arkadaşı da bir kenara bırakırız.
  Babasının yolunda
  Çünkü bizim için aslolan Suriye’nin halkıdır, Suriye’nin kendisidir. Orada özgürlükler hiçe sayılmıştır. Yaklaşık 40 yıl olağanüstü hal orada vardı. ‘Şu anda olağanüstü hali kaldırdım’ diyor. Bunu diyen bir cumhurbaşkanı Lazkiye şehrini denizden bombalıyor. Geçmişte babasının Hama’da, Humus’ta yaptığı o zamanki ölümler şimdi aynen bakıyorsunuz yeniden gündeme geliyor. Biz bunları hiç beklemiyorduk. Ama ne yazık ki, böyle bir gidiş 910 kilometre
  sınırı olan bir Türkiye’yi ciddi manada üzmüştür. Çünkü akrabalık bağlarımız var. Bu ifadelerimiz bir çıkar ilişkisine asla dayalı değildir. Tamamen insani duygulardır, vicdani duygulardır.

  İnsanlık Afrika’ya borçlu

  BAŞBAKAN Erdoğan, elmas ülkesi Güney Afrika Cumhuriyeti’nden Batı’ya önemli mesajlar verdi. Katıldığı iş forumunda Batılı devletleri, “Afrika’/images/100/0x0/55eb59a0f018fbb8f8bb8ad2daki açlık felaketine duyarsızlıkla” suçlayan Erdoğan şunları söyledi: “Gözünden pırlanta ışıltısı gelenler, kıtanın yaşadığı sorunların en önemli müsebbibidir. İşte o yüzden ‘dünya Afrika’ya borçludur’ diyorum. Bir tarafta hangi çocuğunun öleceğine karar vermek zorunda kalan kadınlar, diğer tarafta Batı dünyasının lüks alışveriş merkezlerinde pırlanta sipariş eden kadınlar. Allah aşkına böyle bir dünya, adil olabilir mi. Lüks içerisinde yaşayan ve israf ederek harcayan sınırsızca tüketenlerin her bir lokmasında Mogadişu’nun, Nairobi’nin Afrika’nın hakkı var.”
  Erdoğan, Güney Afrika ile ticaret hacminin bu yılın ilk 7 ayında 1 milyar dolara ulaştığı bilgisini verirken yapılan anlaşmalarla ticareti artıracaklarını söyledi.

  Vuvuzela çalma zamanı

  Başbakan Erdoğan, Güney Afrika-Türkiye iş formunda yaptığı konuşmada iki ülke halklarının dostluğuna vurgu yaparak,  “Dostluğumuz için o meşhur vuvuzelaları çalma zamanıdır” dedi. Güney Afrika Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kgalema Motlanthe ile de sohbet eden Erdoğan, konuşma sonrası Türk gazetecilerin uzattığı vuvuzelayı eline aldı ancak üflemedi. Erdoğan, “Arkadaşlar ben size uçakta çalarım” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı