GeriGündem Esad’a Avrupa’ya giriş yasak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esad’a Avrupa’ya giriş yasak

Esad’a Avrupa’ya giriş yasak
refid:17860832 ilişkili resim dosyası

SURİYE lideri Beşar Esad’a, 13 yetkilisine yaptırım uygulayarak sarı kart gösteren Avrupa Birliği, protestoculara yönelik şiddetin durmaması üzerine kırmızı kart gösterdi. Ve ilk kez doğrudan hedef aldığı Esad’a seyahat yasağı koydu. AB Dışişleri Bakanları, mal varlığını da dondurduğu Esad’dan, İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin Suriye’ye girmesine izin vermesini istedi.

AB’nin yeni yaptırım kararına, Suriye ordusunun önceki gün cenazelerde protestoculara ateş açması neden oldu. Brüksel’de dün toplanan AB Dışişleri Bakanları, Suriye isyanının başladığı günden bu yana öldürülen gösterici sayısı 900’ü aşınca Beşar Esad ve 10 üst düzey Suriyeli yetkiliye yaptırım kararı aldı. Suriye’ye yönelik bir de bildiri yayınlayan AB, “Barışçıl gösterilere yönelik şiddeti en sert ifadelerle kınıyoruz. Suriye hükümetinden, ateş açmayı, tutuklama kampanyalarını, işkenceyi ve kentlere uygulanan kuşatma politikasını kaldırmasını istiyoruz” denildi. Kararın ardından İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Esad’ı hedef alarak en doğru işin yapıldığını söyledi. 27 üyeli AB 17 Mayıs’ta aralarında Beşar Esad’ın kardeşi Mahir’in de bulunduğu 13 Suriyeli yetkiliye yaptırım kararı almıştı.

Suriye’ye yönelik yaptırımlar ABD ile eşgüdüm halinde ilerliyor. Ancak ABD’nin yaptırım kararında Esad’a yönelik seyahat yasağı bulunmuyordu. AB son kararıyla Washington’un da bir adım önüne geçmiş oldu. ABD, önce üst düzey Suriye yetkililere yönelik ticaret ve mal varlıklarını dondurma kararı aldı, ardından listeye Beşar Esad’ı ekledi.

Şam’da ilk izinli gösteri

Bu arada Esad yönetimi dün ilk kez gösterilere izin verdi. Başkent Şam’daki ‘izinli’ gösteriye katılan protestocular ellerinde mumlarla bugüne kadar ölenler anısına sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi. Protestocuların bir bölümü ise, resmi izin verilmesi nedeniyle Suriye yönetiminin propaganda amacı güttüğünü ileri sürdü ve yürüyüşe katılmayın çağrısı yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle