GeriGündem "Es es es- Ki ki ki, Eskieski- Es" "Kırmızı Şimşekler"in hikayesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Es es es- Ki ki ki, Eskieski- Es" "Kırmızı Şimşekler"in hikayesi

"Anadolu'nun yıldızı, kalplerde siyah- kırmızı, şahlanır kırmızı şimşek,sahalarda deli fişek"... Bir zamanlar, 1960 ve 70'lerin Türkiye'sinde "futbol semalarında" sadece Beşiktaş,Galatasaray Fenerbahçe gibi İstanbul takımlarının rüzgarı esmiyordu. "Anadolu yıldızı" Eskişehirspor, hem oyuncularıyla, hem taraftarıyla, sahalarda İstanbul hakimiyetine karşı çıkan ilk büyük tehditti. Genç araştırmacı- yazar Özgür Topyıldız, "Anadolu Yıldızı Eskişehirspor" adlı kitabında kırmızı- siyahlıların hikayesini anlatıyor.

Topyıldız'ın kitabında, şu anda İkinci Futbol Ligi B Kategorisi A Grubu'nda mücadele etmesine rağmen bir zamanlar Türkiye liglerinde ''fırtına'' gibi esen Eskişehirspor'un yönetici, futbolcu ve taraftarlarıyla söyleşiler ile gazete arşivlerinden alıntılar ile fotoğraflar yer alıyor.

KRALİÇE'YE ÇİÇEK GÖNDERDİLER
Eskişehirspor takımın oyuncularından Necdet Yıldırım, bağırsak kanserine yakalandı ve tedavi için Londra'ya gönderildi. Necdet, Londra'da bulunduğu sıralarda Eskişehirspor taraftarları da boş durmadı ve Türk futbol tarihinde eşi benzeri olmayan bir incelikle futbolcularına sahip çıktı.

Olayı "Patikçi" Kadir Göncü şöyle anlatıyor: "Necdet'imiz daha iyi tedavi olur düşüncesiyle İngitere'ye gönderilmişti. Kalbimiz onunlaydı ve hiçbirimizin aklından çıkmıyordu. Bir gün İstanbul'da maçımız var. Biz yine bütün işimizi gücümüzü bıraktık ve deplamsana koştuk. Maçtan önce her zamanki gibi Çiçek Pasajı'na oturup kafaları çekiyoruz. Ayı Yusuf dediğimiz merhum Yusuf Bayraktar birden bir fikir ortaya attı "Ulan" dedi. "Bizim Necdet orada tek başına, yaban ellerde. Onun için ne yapalım da yanında olduğumuzu hissetsin." Aramızdaki fikir teatisinin ardından Necdet'e güzel bir jest yapmaya karar verdik. Beyoğlu'nda o zamanlar Sabuncakis diye meşhur bir çiçekçi var. Diyelim ki dünyanın bir ucuna, kutuplara çiçek göndermek istiyorsun. Sabuncakis'e aresi bildirmen yeterli. Adam adrese teslim garantili iş yapıyor daha o yıllarda. Çiçek Pasajı'nda herkesten para topladık, Necdet'e çiçek göndereceğiz. Derken Ayı Yusuf yine inceliğini gösterdi "Yahu İngiltere Kraliçesi Elizabeth'e de bir çiçek gönderelim, yanına da bir not yazalım gitsin Necdet'i ziyaret etsin, çocuk sevinir" dedi. Nasıl olsa çiçeklerin kesin gideceğine eminiz.

Çiçek elbette yerine ulaştı ve Kraliçe Elizabeth'in teşekkür mektubu da Es Es taraftarlarına. Kraliçe'nin özel sekreteri Margaret Hay'in gönderdiği teşekkür mektubu şöyle: "İngiltere Kraliçesi göndermiş olduğunuz kırmızı güllere teşekkür için beni görevlendirdi. Kraliçe bu fevkalade çiçeklerin kendisini çok memnun ettiğini bildirdi.Siz Eskişehipsporlular'a Necdet Yıldırım'ın hastalığının iyiye doğru gittiğini memnuniyetle duyuruyoruz."

NASA'DAN TEŞEKKÜR MEKTUBU
Sayın Bay Amigo Orhan... Gönderen: NASA "Dünyanın en büyük orkestrasını yöneten Eskişehirspor Amigosu Orhan'a üç Amerikalı Ay Fatihi tarafından Teksas Uzay Merkezi'nden bir mektup gelmiştir.

Komutan Neil Armstorg, kumando modülü piloti Michael Collins ve Ay modülü pilotu Edward Aldrin'in imzalarını taşıyan mektupta şöyle denilmektedir: "Es Es'li amigolar ve Amigo Orhan. Milli gayemiz olan Ay'a muvaffakiyet dolu iniş ve dönüşümüze hissedar olmanızdan dolayı çok müteşekkiriz. İnanıyoruz ki cihanşümul keyfimiz beşeriyet için büyük faydalar sağlayacaktır. Bu başarımızda sizlerin iyi dilekleri ve cesaret verici destekleri ve duaları bizleri ayakta tutmuştur. Mütevazı teşekkürlerimizi sunarken bütün Es Es taraftarlarına başarılar dileriz. (Astronotların Tebrik Mektubu: Milliyet 1 Kasım 1969)

Fethi Heper, Ender Konca, İsmail Arca, Abdullah Gegiç, Aydın Begiter, Amigo Orhan gibi hepsi birer şehir efsanesi olarak Türk futbol tarihine geçen çok sayıda ünlü sporcu, Eskişehirspor'un hataları, kırgın futbolcular ve eşlerinin sitemleri ile takımın kavgalı maçları anlatılıyor.

Ayrıca, kitabın arkasındaki ekler kısmında, 1965 yılından itibaren Eskişehirspor'un yaptığı bütün maçlar, oynayan futbolcular ve görev alan yöneticilerin isimleri de bilgi notu olarak yer alıyor.

Özgür Topyıldız'ın "Anadolu Yıldızı Eskişehirspor" adlı kitabı İletişim Yayınları tarafından okura sunuluyor.

YAŞADIĞI KENTİN TARİHİNİ YAZIYOR

Eskişehir'de 1979 yılında doğan Özgür Topyıldız, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nden geçen yıl  mezun oldu. Topyıldız'ın  ilk kitabı "Eskişehir'de Karikatür" 1996'da "Eskişiir" ise 1998'de yayınlandı. Çocukluk yıllarından bu yana doğup büyüdüğü ve yaşadığı kent olan Eskişehir ile ilgili araştırma ve derleme çalışmalarını sürdürüyor. Topyıldız, "Arşivmet" takma adıyla çeşitli yerlerde yazılar yazıyor.

Genç yazarın Aydın Doğan Vakfı 14. Genç İletişimciler Yarışması'nda, A.Ü İletişim Bilimleri Fakültesi Basım ve Yayımcılık Bölümü uygulama gazetesi Genç Anadolu'da yayımlanan ''Eses İçin Öle Öle!'' yazısıyla ''En İyi Ropörtaj'' dalında üçüncülük ödülü de var.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle