Gündem Haberleri

  Erzurum'da yıkıcı deprem beklenmiyor

  Hürriyet Haber
  17.07.2001 - 17:20 | Son Güncelleme:

  Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Aydın, şehir merkezinde yıkıcı bir deprem beklentilerinin olmadığını söyledi

  Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Aydın, Erzurum'da son bir ay içerisinde depremin sık yaşanmasının ardından başlayan deprem tartışmalarıyla ilgili düşüncelerini, Deprem Araştırma Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyerek açıkladı.

  Yaşanan depremlerin ardından; özellikle, daha büyük deprem beklentisi ve Erzurum'un aktif deprem kuşağı içerisinde yer aldığı gibi görüşlerin ortaya atıldığını kaydeden Aydın, kendisinin bu tür fikirlere katılmadığını belirtti.  

  'ZEMİN YÖNÜNDEN ŞANSLIYIZ'

  Marmara depreminde en büyük hasarı gören Adapazarı ve Düzce gibi yerleşim birimleriyle karşılaştırıldığında Erzurum'un iyi bir zemine sahip olduğunu vurgulayan Aydın, ''Depremlere karşı zemin yönünden şanslıyız. Marmara depremini ben Erzurum'da hayal bile edemiyorum'' ifadesini kullandı.

  Son olarak Adana'nın Osmaniye ilçesinde yaşanan ve ağır hasara yolaçan deprem örneğini de veren Aydın, şöyle konuştu: "Oradaki deprem bizim kayıtlarımıza göre 5 aletsel büyüklüğündeydi. Depremde ağır hasarlar meydana geldi. Ancak Erzurum'da 4.4 büyüklüğündeki deprem, Osmaniye ile kıyaslanamayacak kadar hafif hasarlarla atlatıldı. Erzurum'daki zeminin söz konusu yerlere göre ne kadar iyi olduğu buradaki sonuçtan da çıkarılabilir. Kaldı ki, Adapazarı, Düzce ve Osmaniye gibi yerlerde, bizim kırsal kesimlerimizdeki yapılaşmaya bakıldığında, sağlam yapılar vardır. Pasinler'de 8 büyüklüğünde bir deprem bile olsa, bunun şehir merkezine yansıması evleri yerle bir etmez. Ancak Erzurum'un bazı köylerinde yapılaşma gözden geçirilmeli"

  'FAYLARI DEĞERLENDİRELİM'  

  Erzurum'u fay hatları bakımından da şanslı sayan ve fay hatlarınınjeotermal enerjiye çevrilerek değerlendirilmesi yönünde fikirlerini dile getiren Aydın, ''Depremle ilgili söylentiler üretmek yerine, bu tür çalışmaları gündeme getirmeliyiz'' dedi.

  Bu arada, bir bölgede meydana gelen küçük ölçekli depremlerin o bölgede enerji birikimini azaltacağını belirten Aydın, aynı zamanda buşekilde depremler hakkında da yorumlar yapılabileceğini söyledi.

  Aydın, insanların depremle yaşamaya alışması gerektiğini, aslında Türkiye'de her gün 2-3 büyüklüğünde en az 10-15 depremin meydana geldiğini, bu sayının bazen 50-60'a kadar çıktığını sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı