GeriGündem Erzurumda deprem: 8’i çocuk 9 ölü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erzurumda deprem: 8’i çocuk 9 ölü

Erzurum'da, merkez üssü Çat İlçesi olan 5.1 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 8'i çocuk olmak üzere 9'a yükseldi.

Erzurum Valiliği Kriz Bürosu'ndan alınan bilgiye göre, dün saat 21.30'da meydana gelen deprem sonucu Aşkale İlçesi'nde yıkılan evlerin enkazı altında kalarak ölen 9 kişinin 7'sinin çocuk olduğu belirlendi. Ayrıca aynı ilçeye bağlı Karabıyık Köyü'nde de 1 çocuğun öldüğü bildirildi.

Aşkale İlçesi'nde sayıları 20'yi bulan yaralıların değişik sağlık merkezlerinde tedavi altına alındığı açıklandı.
  
ÖLENLERİN KİMLİKLERİ

Ölenlerin kimlikleri de belirlendi. Buna göre Küçükgeçit Köyü'nde, Yusuf Dönmez, Furkan Dönmez, Emrah Aktaş, Geylani Aktaş, Sema Ürek ve Murat Doğan, Canpaşa Ürek ve Mahmure Aktaş öldü. Karaybıyık Köyü'nde ölen kişinin de Serkan Özer adlı çocuk olduğu bildirildi.

Bu arada, Küçükgeçit Köyü'nde vatandaşların panik halinde oldukları, bu nedeniyle geceyi Aşkale Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda (YİBO) geçirecekleri kaydedildi.
  
OKUL DA YIKILDI

Karabıyık Köyü'nde bulunan ilköğretim okulunun da yıkıldığı öğrenildi.
  
Öte yandan, Küçükgeçit Köyü'nde incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Erzurum Valisi Mustafa Malay da Karabıyık Köyü'ne gittiler.
  
Erzurum Valiliği Kriz Merkezi'nden alınan bilgiye göre, Aşkale İlçesi'ne bağlı bütün köylerin tarandığı ancak can kaybı olduğuna yönelik bilgi alınmadığı ve ölü sayısının bundan sonra artmasının beklenmediği bildirildi.
  
Başta Küçükgeçit ve Karabıyık olmak üzere köylerde çok sayıda evde hasar görüldüğü, bazı hayvanların telef olduğu öğrenildi.

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ: YARALAR SARILACAK

Deprem bölgesinde yapılan çalışmaları yerinde izleyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için çok üzgünüz. Hükümet olarak yaraların sarılması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz'' dedi.
  
Şu ana kadar kendilerine ulaşan bilgilere göre, 9 kişinin öldüğünü, 13 kişinin de ağır yaralandığını bildiren Akdağ, ''Yaralı vatandaşlarımız, hastanelere ulaştırılarak tedavi altına alındılar'' dedi.  
  
Akdağ, depremden sonra Kızılay ve Türk Silahlı Kuvvetleri ekiplerinin hemen bölgeye giderek vatandaşların yardımına koştuğunu ve çadır kurma hazırlıklarına başladıklarını bildirdi.
  
Aşkale İlçesi'ne bağlı Kandilli Beldesi'nde evleri hasar gören ve sokakta bulunan vatandaşlarla sohbet eden Bakan Akdağ, barınma sorununun en kısa sürede çözüleceğini söyledi.  Bakan Akdağ, vatandaşlara ''geçmiş olsun'' dileğinde bulunarak, ''Afetzedeler için Kızılay ve askeri birlikler çadır kuracak. Vatandaşların bir kısmı yakınlarının yanına yerleştiler. Barınma sorunu en kısa zamanda çözülecek'' dedi.

VALİ MALAY: TOPLAM 15 KÖYDE HASAR MEYDANA GELDİ

Erzurum Valisi Mustafa Malay,  depremde Aşkale İlçesi'ne bağlı toplam 15 köydeki ev ve ahırlarda hasar meydana geldiğini bildirdi.
  
Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği ile jandarma ekiplerince Aşkale ve Çat ilçelerindeki tüm köylere ulaşıldığını belirten Vali Malay, şöyle devam etti:
  
''Ulaşmadığımız köy kalmadı. Toplam 15 köyde hasar meydana geldi. Arama ve kurtarma çalışmalarımız hasar meydana gelen köylerde aralıksız sürdürülmektedir. Hasar meydana gelen köylere, çadır ve battaniye sevkiyatı yapılıyor. Kızılay tarafından 3 seyyar mutfak, depremzedelere gönderildi.''

KIZILAY'DAN DEPREM BÖLGESİNE YARDIM

Kızılay, deprem bölgesine 50 çadır, 820 battaniye, 50 mutfak seti, 250 kişilik gıda paketi ve 1000 kişilik kumanya gönderdi.
  
Kızılay Genel Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, depremin ardından, Kızılay Erzurum Deposu'ndan 320 battaniye bölgeye gönderilirken, 50 çadır, 500 battaniye ve 50 mutfak seti de Aşkale'ye doğru yola çıkarıldı.
  
Kızılay Erzincan ve Bayburt Şubeleri'de alarma geçirildi. Kızılay Erzincan Şubesi'nden ekmek ve meyve suyunun da yer aldığı 1000 kişilik kumanya da bölgeye sevk edildi. Kızılay Bayburt Şubesi'nden ise 250 kişilik gıda paketi ile acil müdahale ekibi Aşkale'ye hareket etti.

DEPREMİN ARDINDAN 51 ARTÇI SARSINTI HİSSEDİLDİ

Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi'nden alınan bilgiye göre, saat 21.30'da 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından şu ana kadar 51 artçı sarsıntı meydana geldi.
  
Meydana gelen artçı sarsıntıların 2.5 ile 4 arasında olduğu kaydedildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle