Gündem Haberleri

  Erzurum'da 2 kişinin ldügü kazada 'kan parası' iddiası

  Turgay İPEK/ERZURUM, (DHA)
  09.02.2011 - 19:55 | Son Güncelleme:

  ERZURUM’da, 19 Ocak günü yolun karşısına geçmek isterlerken cipin altında kalan 25 yaşındaki Nurcan Yazıcı ve kayınvalidesi 62 yaşındaki Safuriye Yazıcı’nın ölmesi, 3 yaşındaki Ebubekir Yazıcı’nın yaralanmasından sonra ailenin davacı olmaması için 300 bin lira ’kan bedeli’ ödendiği iddiası ortaya atıldı.

  Ölen Safuriye Yazıcı’nın kardeşi Namık Sünnetçi, "Bize de getirip bir kağıt imzalatarak hem Cemal Şengel’den hem de ciphin sahibi Ayhan Bozlak’tan davacı olmayacağımızı sağladılar. Acımızdan dolayı kafamız dalgındı ve o kağıda imza attık. Ablamı ve hamile gelinini öldürüp bir çocuğu da ağır yaralayan kişinin 3 gün hapis yatması adalet midir? Para alan eniştemize de hakkımızı helal etmiyoruz" diye konuştu. Para verdiği yolundaki iddiaları yalanlayan cipin sürücüsü işadamı Cemal Şengel ise annesi kazada ölen Ebubekir’i Avrupa’da okutacağını söyledi.

  Kaza 19 Ocak günü saat 17.30 sıralarında Erzurum- Erzincan karayolunun Aziziye İlçesi’ne bağlı Gezköy yakınlarında meydana geldi. Kent merkezinden bindikleri halk otobüsünden Gezköy durağında inen Safuriye Yazıcı, gelini Nurcan Yazıcı ve torunu Ebubekir, karayolunun karşısına geçmek istedi. Bu sırada Aşkale yönünden Erzurum yönüne gelen işadamı Cemal Şengel yönetimindeki 25 AY 850 plakalı cip, kucağında çocuğu Ebubekir olan Nurcan Yazıcı ile yanındaki kayınvalidesi Safuriye Yazacı’ya çarptı. Kaldırıma bir metre kala cipin çarpması sonucu Nurcan Yazıcı kaza yerinde, kayınvalidesi Safuriye Yazıcı ise kaldırıldığı hastanede yaşama veda etti. Annesinin kucağından fırlayıp ağır yaralanan minik Ebubekir ise hastanade tedavi altına alındı.

  Trafik kazasında 2 kişinin ölümüne, 1 kişinin de ağır yaralanmasına neden olan Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı da olan işadamı Cemal Şengel, ilk sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Cezaevinde 3 gün kalan Şengel, bir üst mahkemeye yapılan başvuru üzerine serbest bırakıldı.

  "HAKKIMI HELAL ETMİYORUM"

  Yaşanan tüm bu olaylara isyan eden Safure Yazıcı’nın kardeşi, evli ve 3 çocuk babası 45 yaşındaki Namık Sünnetçi, ablası ile gelinini öldüren, çocuğu da yaralayan kişinin 3 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmasının ’adaletsizlik’ olduğunu ileri sürdü. Kazada ölen biri ablası, biri gelini iki kadının eşlerine ’kan bedeli’ olarak davacı olmamaları için para verildiğini öne süren Namık Sünnetçi, "Eniştemin kardeşi İstanbul’da avukat. Bunlar kazayı yapan Cemal Şengel’in avukatı ile anlaşıyor. Enişteme kazada ölen ablam ile 3 aylık hamile olan gelinine 300 bin lira kan parası vererek davadan vazgeçmesi sağlanıyor. Bize de getirip bir kağıt imzalatarak hem Cemal Şengel’den hem de ciphin sahibi Ayhan Bozlak’tan davacı olmayacağımızı sağladılar. Acımızdan dolayı kafamız dalgındı ve o kağıda imza attık. Bir porsiyon baklava çalan kişi yıllarca hapis yatarken ablamı ve hamile gelinini öldürüp bir çocuğu da ağır yaralayan kişinin 3 gün hapis yatması adalet midir? Para alan eniştemize de hakkımızı helal etmiyoruz" diye konuştu.

  "YETİM KALAN ÇOCUĞU AVRUPA’DA OKUTACAĞIM"

  Trafik kazasında yaşadıklarının aklından hiç çıkmadığını anlatan Cemal Şengel ise davadan vazgeçmeleri için kimseye tek kuruş para vermediğini söyledi. Kazada yaralanan ve hastanede bir süre tedavi gördükten sonra taburcu edilen Ebubeki’rle yakından ilgilendiğini belirten Şengel, "Kazadan itibaren herkes bir şeyler söyledi. Ben davadan vazgeçmesi için kimseye tek kuruş para vermedim. Kazadann yaralı olarak kurtulan Ebubekir’e sahip çıktım. Çocuk olduğu için onu her gün fizik tedaviye ve psikoloğa götürüyorum. Büyüdüğünde Avrupa’da okutacağım. Üzerime düşen görevi yapacağım. Çünkü artık ben onun amcasıyım. Aile ile aramızda bir bağ oluştu. Bu kaza Allah’tan gelen bir olaydı" diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı