Gündem Haberleri

  Erzurum’un ‘Hoşgörü abidesi’ Nail Orhon vefat etti

  ERZURUM, (DHA)
  30.04.2009 - 12:10 | Son Güncelleme:

  Erzurum'da 71 yıldan beri faaliyet gösteren ve 1995’te UNESCO tarafından ‘Hoşgörü’ ödülüne layık görülen Hemşin Pastanesi'nin sahibi 70 yaşındaki Nail Orhon, vefat etti.

  Aile büyüklerinden teslim aldığı Hemşin Pastanesi bayrağını günümüze taşıyan Nail Orhon, ‘hoşgörü abidesi’ olarak tanınıyordu. Kendi elleriyle yaptığı dondurma, köpüklü ayran, mestinaz, sütlaç, muhallebi ve yoğurtlu yaprak dolmasını konuklarına ikram eden ve Nail Orhon, bir süreden beri rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu. Dadaş Sineması yakınındaki Hemşin Pastanesi'nin sahibi Orhon, dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi. Evli olan, ancak çocuğu bulunmayan Orhon’un cenazesi bugün Lalapaşa Camisi'nde kılınacak namazın ardından Asri Mezarlıkta toprağa verilecek.

  Erzurum’a gelen tüm yerli ve yabancıların uğraması gereken yerler arasında gösterilen ve 1938 yılında kurulan Hemşin Pastanesi'nin duvarları, kuruluşundan günümüze kadar ziyaret eden ünlü siyasetçi, bürokrat, gazeteci, bilim ve iş adamlarının fotoğrafları ile dolu. Çok sayıda eski eşya, müzik aletleri, eski plakların bulunduğu mekanda, gündüzleri Türk müziği, geceleri ise canlı programlar yapılıyor. 1980’li yıllarda Erzurum caddelerinde fikir ayrılıklarından dolayı çatışan sağ ve sol görüşlü gençlerin, akşamları ise Hemşin Pastanesi'nde toplanıp ve çay içer sohbet etmeleri dikkat çekerdi. ‘Askerler, öğrenciler aç kalmasınlar’ diye, lokantaların çoğunlukla kapalı olduğu Erzurum’da Hemşin Pastanesi Ramazan Ayı'nda da 24 saat açık olmaya özen göstermesiyle bilinir.

  Kuruluşundan beri dil, din, ırk, cinsiyet ayrımcılığı gütmeksizin insanlığa saygı duymayı, anlayış göstermeyi yaşatmak ve hoşgörüyü sürdürmek adına hizmet veren Hemşin Pastanesi'ne, bu özelliğiyle UNESCO tarafından 1995 yılında ‘Hoşgörü’ ödülü verilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı