Gündem Haberleri

  Erzincan'daki Ergenekon davası yarın başlıyor

  Turgay İPEK/ERZURUM, (DHA)
  03.05.2010 - 14:45 | Son Güncelleme:

  ERZİNCAN'da Ergenekon soruşturması kapsamında, 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve Eskişehir İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu ve Erzincan İl Jandarma Komutanı Albay Ali Tapan'ın aralarında bulunduğu 12'si tutuklu 15 sanığın yargılanmasına yarın Erzurum'da başlanacak.

  Şimdiye kadar ifadesi alınamayan ve iddianamede ‘örgüt lideri’ olarak suçlanan 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in mahkemeye gelip, gelmeyeceği bilinmiyor. Şüphelilerin avukatları bugünden itibaren Erzurum'a gelmeye başladı. Polis, davanın görüleceği Adliye önünde geniş güvenlik önlemi alacak.

  Adliye Sarayı'nın 5'inci katındaki Özel Yetkili 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde davanın görülmeye başlanacağı duruşma salonunda son hazırlıklar tamamlandı. Mahkeme salonunda herhangi bir sorunun yaşanmaması için bazı değişlikler yapıldı. 2 ya da 3 gün sürmesi beklenen duruşma kameralara kaydedilecek. Bir sorun olması halinde ikinci kamera devreye girecek. Görüntü kaydının sağlıklı olması için pencerlere ışık sızdırmaz perde yaptırıldı. Kamera kim konuşursa onu yakın plan çekecek. Boya ve badanası yapılan duruşma salonuna şüpheli, avukat ve yakınlarının oturacağı alanlara ek oturaklar konuldu.

  ‘ORGENERAL BERK GELECEK Mİ GELMEYECEK Mİ’ MERAKI

  Erzurum Özel Yetkili 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 09.00'da başlayacak ilk duruşma için hazırlıklar tamamlanırken, şimdiye kadar ifadesi alınamayan ve iddianamede ‘örgüt lideri’ olarak suçlanan 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in mahkemeye gelip, gelmeyeceği bilinmiyor. Orgeneral Berk'e tebliğ edilen mahkeme kağıdını kendisi imzalayarak teslim almıştı. 3'üncü Ordu Komutanı Saldıray Berk, son ana kadar bir mazeret bildirmeden mahkemeye katılmadığı takdirde mahkeme başkanı prosedürü işletecek.

  Duruşmayı, şüphelilerin avukatları, birinci derece yakınları, CHP Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu başkanlığında 3 kişilik milletvekili heyeti ile ajans muhabirleri izleyebilecek.

  İddianamede ‘ikinci şüpheli’ olarak yer alan Erzincan Cumhriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i 9 avukat savunacak.

  SANIKLAR

  Davada, 3'ünücü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Erzincan İl Jandarma Komutanı Ali Tapan, av bayii Yaşar Baş tutuksuz olarak yargılanacak.
  Davada, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Eskişehir İl Jandarma Komutanı Albay Recep Gençoğlu, Jandarma Binbaşı Nedim Ersan, Jandarma Üsteğmen Ersin Ergut, MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir, MİT görevlileri Kıvılcım Üstel, Sadri Barkın İnce, astsubaylar Şenol Bozkurt, Murat Yıldız, Orhan Esirger ve Ahmet Saraçlar ile hastane sahibi Erdal Erdoğan olmak üzere 12 şüpheli tutuklu bulunuyor.

  CEZA İSTEMLERİ

  İddianamede, suçlamaları kabul etmediği belirtilen tutuklu sanıklar Başsavcı İlhan Cihaner hakkında ‘silahla terör örgütüne üye olmak, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, birden fazla kişi ile tehdit’ suçlarında 5 yıldan 28 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  Diğer tutuklular Eskişehir İl Jandarma Komutanı Albay Recep Gençoğlu, Jandarma Binbaşı Nedim Ersan, Jandarma Üsteğmen Ersin Ergut, MİT Erzincan Şube Müdürü Şinasi Demir, MİT görevlileri Kıvılcım Üstel, Sadri Barkın İnce, astsubaylar Şenol Bozkurt, Murat Yıldız, Orhan Esirger ve Ahmet Saraçlar ile hastane sahibi Erdal Erdoğan ile tutuksuz diğer 3 sanık Orgeneral Saldıray Berk, Erzincan İl Jandarma Komutanı Ali Tapan, av bayii Yaşar Baş hakkında da ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı