GeriGündem Erzincan'da hain saldırı: 9 şehit
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  480
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erzincan'da hain saldırı: 9 şehit

Erzincan'da hain saldırı: 9 şehit
refid:9632294 ilişkili resim dosyası

Erzincan'da sabah saatlerinde askeri araca yapılan mayınlı saldırı sonucu 9 asker şehit oldu.

Erzincan Valisi Ali Güngör, teröristler tarafından operasyondan dönen askeri aracın geçişinde uzaktan kumandalı mayının patlatılması sonucu bir kurmay yarbay ile iki uzman çavuş ve 6 erin şehit olduğunu bildirdi.

Kars 14'üncü Mekanize Tugay Komutanlığı'ndan yaz mevsiminde bölgede operasyonlar yapmak üzere Erzincan’ın Kemah İlçesi'ndeki Alp İstasyonunda konuşlanan birliğin komutanı Kurmay Yarbay ile İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı ve 2'si uzman çavuş toplam 11 asker, Erzincan ile Kemah arasında bulunan Olukpınar Köyüne gitmek isterken, PKK’nın mayınlı tuzağına düştü.

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/erz_15.gifOperasyona giden askerlerin bulunduğu askeri kamyon geçerken, saat 10.30'da teröristler yola döşedikleri mayını uzaktan kumandayla patlattı. Patlamayla birlikte yaralılar, ambulanslarla Erzincan ve 13 Şubat Devlet Hastanelerine kaldırdı. Ağır yaralı olan askerlerden 9’u hayatını kaybetti, 2'sinin sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

Vali Ali Güngör, bölücü terör örgütünün mayınlı tuzağını ve 9 askerin şehit olduğunu doğruladı. Devlet Hastanesi’ne giderek tedavi altına alınan askerlerin sağlık durumlarını yakından izleyen Vali Güngör, olayın üzücü olduğunu belirtti. Vali Güngör, askere tuzak kuran töreristlerin yakalanması için bölgede havadan ve karadan operasyonların hemen başlatıldığını bildirdi.

Erzincan- Kemah karayoluna birkaç kilometre uzaklıktaki mayınlı tuzağın olduğu bölgeye, basın mensuplarının girişine izin verilmedi. Fırat’ın kolu Karasu Nehrine paralel olan karayolunun 10’uncu kilometresinde araçlar, sıkı denetimden geçiriliyor.

ORDU KOMUTANI DEVİR TESLİMDEN ERKEN AYRILDI

Öte yandan Ardahan’da konuşlanan 25’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında bugün sabah saatlerinde sancak devir teslim töreni düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından gerçekleşen törene katılan 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, “Arkadaşlar, Erzincan’da üzücü bir olay nedeniyle sizden erken ayrılmak zorunda kalıyorum” dedi.

Vali Selim Cebiroğlu’nun hazır bulunduğu törenden 9’uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek ile birlikte ayrılan Orgeneral Saldıray Berk, helikopterle Erzincan’a geçti.

PATLAMA YOLDA ÇUKUR AÇTI

Kemah Belediye Başkanı AKP'li Şükrü Balcı, mayınlı tuzak olayını öğrenir öğrenmez hemen olay yerine gittiklerini belirtti. Pusunun Sarıyazı Köyü yol ayrımında meydana geldiğine dikkat çeken Başkan Balcı, “Mayının uzaktan kumandayla patlatılması sonucu askeri kamyon tanınmaz duruma gelmiş. Ürperten bir görüntüsü vardı. Yolda büyük de bir çukur açılmış. Yaz mevsiminde Kemah'ın Alp İstasyonu'na gelerek konuşlanan asker birliğin komutanı olan yarbay şehit olurken, Kemah'da görevli yüzbaşı da ağır yaralanmış. Yaralıların tümünün durumları ağır olduğu için şehit sayısı fazla oldu” dedi.

İŞTE ŞEHİTLERİN KİMLİKLERİ

"Miktat Şamdancı (Piyade Kurmay Yarbay), Selim Kabataş veGökhan Kugat (Jandarma Uzman Çavuş), Abdullah Aydın Emer, Önder Muratoğlu, Adem Hilaloğlu, Murat Atsen, Abdurrahman Bulut, Barış Demir (Jandarma er)."

 

 

     

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle