Gündem Haberleri

  Erzincan ve Aydın'da 7 kişide kuş gribi şüphesi

  A.A
  18.01.2006 - 13:09 | Son Güncelleme:

  Erzincan'a bağlı Çağlayan Beldesi'nde yaşayan 12 yaşındaki E.K, rahatsızlanınca ailesi tarafından Erzincan Devlet Hastanesi'ne getirildi. Aydın'da kuş gribi şikayetiyle tedavi altına alınanların sayısı 6’ya çıktı.

  E.K, buradaki kontrollerin ardından kuş gribi şüphesiyle Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

  Çağlayan Beldesi'nde 11 Kasım 2005'te 3 kuş ölü bulunmuş, yapılan incelemelerde kuş gribi virüsüne rastlanmıştı. Belde 6 Ocak'ta 15 gün süreyle karantina altına alınmıştı.

  AYDIN'DA 6 ŞÜPHELİ

  Kuş gribi şüphesiyle Aydın Devlet Hastanesi'ne yatırılanların sayısı 6 oldu. Söke İlçesi'nde beslediği kaz ve ördeği yedikten sonra rahatsızlanan ve dün kuş gribi şüphesiyle Aydın Devlet Hastanesi'ne kaldırılan G.C'nin (55) ardından, çocukları N.C, A.C. ve Y.C. de kuş gribi şüphesiyle hastaneye yatırıldı.

  Kuşadası İlçesi'nde M.H. (40) ve B.D'nin (27) de kanatlı hayvanlarla temas ettikten sonra rahatsızlanarak, Aydın Devlet Hastanesi'ne kaldırılması üzerine hastanede kuş gribi şüphesiyle tedavi gören hasta sayısı 6 oldu.

  Öte yandan, dün kuş gribi şüphesiyle Aydın Devlet Hastanesi'ne gelen 5 hasta, sağlık durumlarının iyi olduğunun belirlenmesi üzerine taburcu edildi.

  ELAZIĞ'DA KUŞ GRİBİ

  Elazığ'ın Baskil İlçesi'ne bağlı Kızıluşağı Köyü'nde kuş gribine rastlandı. Tavuğu ölen bir vatandaşın ihbarı üzerine alınan numunenin, Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ndeki incelemesinde kuş gribine rastlandı.
  Yetkililer, bölgede itlaf çalışmalarına başlandığını ve karantina uygulamasına geçildiğini belirterek, numunenin İzmir Bornova'daki referans laboratuvarına gönderildiğini bildirdiler.

  KONYA

  Konya'nın Çumra İlçesi'nde, ölmek üzere olan kuşu eline alarak seven kişi, daha sonra kuş gribi şüphesiyle başvurduğu hastaneden boğaz enfeksiyonu teşhisiyle taburcu edildi. Edinilen bilgiye göre, yerde bulduğu hasta bir kuşu eline alarak seven M.S. (42), rahatsızlanınca kendisine kuş gribi virüsü bulaştığını düşünerek, Konya Numune Hastanesi'ne geldi.

  Burada gözlem altına alınan ve üst solunum yolları enfeksiyonu teşhisi konulan M.S, taburcu edildi.

  ADANA

  Adana'nın İmamoğlu ve Ceyhan ilçelerinden Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı ve Adana Numune hastanelerine, kuş gribi şüphesiyle kaldırılan 5 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

  Edinilen bilgiye göre, İmamoğlu İlçesi'ndeki evlerinin bahçesinde kanatlı besleyerek, horoz dövüşü yaptırdığı belirtilen, yüksek ateş ve halsizlik şikayetiyle Balcalı Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Servisi'ne kaldırılan A.D. (14) ile kardeşleri, S.D. (10), N.D. (6) ve A.D'nin (3) sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Ceyhan İlçesi'nde tavukla temas etmesinin ardından kuş gribi şüphesiyle Adana Numune Hastanesi'nde tedavi altına alınan A.G'nin (12) de sağlık durumunun iyiye gittiği kaydedildi.

  ÇÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları ve Enfeksiyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksaray, kuş gribi şüphesiyle hastanelerinde yatanların tedavilerinin devam ettiğini, iyi yöndeki gelişmelere karşın, tahlil için Ankara'ya gönderilen sonuçlar gelmeden kesin bir şey söylemelerinin mümkün olmadığını ifade etti.

  BİTLİS

  Bitlis'in Ahlat İlçesi Ovakışla Beldesi'nde kuş gribi tedbirleri kapsamında itlaf çalışmalarına başlandı. İlçe Tarım Müdürlüğü bünyesinde, kuş gribiyle mücadele için oluşturulan ekipler, beldede kanatlı hayvan besleyen vatandaşların evlerini dolaşarak topladıkları hayvanları itlaf ediyorlar.

  Kümeslerin dezenfekte edildiği, toplanan hayvanların belde dışında açılan çukurlara üzerlerine kireç dökülerek gömüldüğü bildirildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı