Gündem Haberleri

  Ertürk: Süreci hızlandırıp Sabah’ı ATV’yi bu sene mutlaka satacağız

  Hürriyet Haber
  12.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sabah ve ATV’nin satış sürecini hızlandıracaklarını belirten TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, "Satışı bu sene mutlaka yapacağız. Burada bizim tahminlerimiz milyar dolar sınırını aşacağız. Artısı ne olur onu bilemiyoruz. Mahkemelerin kararlarına tabii ki saygılıyız ama doğru bir karar değil onu da burada belirtmek zorundayım" dedi.

  TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Bölge İdare Mahkemesi’nin TMSF’nin ATV ve Sabah’a el koymasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesine ilişkin olarak "Mahkeme burada enteresan bir karar verdi. Mahkemelerin kararlarına tabii ki saygılıyız ama doğru bir karar değil onu da burada belirtmek zorundayım" dedi. NTV’nin canlı yayınına katılan Ertürk, medya sektörünün kendine özgü yapısı ve yönetme konusu ile işin hukuk tarafı nedeniyle bu konunun kendilerini son dönemlerde çok uğraştırdığını ifade etti. Ertürk, hukuk tarafında uğraştıkları yaklaşık 20 tane banka içinde yer alan bir kaç dosyanın kendilerini ayrıca biraz daha uğraştırdığını belirterek, şöyle konuştu: "Bunların şöyle bir niteliği var. Neredeyse bir derin mekanizma bazı dosyaları himaye altına almış gibi görünüyor. Bu derin mekanizma kimdir, nedir çözemiyoruz tabii ama bazı yerlerde adeta bazı konularda çıkan mahkeme kararları bizi şöyle bir duyguya itiyor: Neredeyse 2 tane kanun var sanki. Biri bizim uyguladığımız, biri mahkemelerin esas aldığı."

  MAHKEMEYE SAYGILIYIZ:

  "Mahkeme burada enteresan bir karar verdi. Mahkemelerin kararlarına tabii ki saygılıyız ama doğru bir karar değil" diyen Ahmet Ertürk, şöyle devam etti: "Bir defa bu tür kararlarda çok kritik bir durum ortaya çıkıyor. El koyma kararı bir tedbir kararıdır. Yani biz kamu adına orada varlıkların kaçırılmasına, varlıkların kötü yönetilmesine, değer düşüklüğüne mani olmak için biz orada geçici olarak el koyma kararı alıyoruz. Bu bir tedbir kararıdır. Şimdi bu yürütmeyi durdurma kararı verildi. Yürütmeyi durdurma şu anlama geliyor: Biz oradan çıkacağız. Biz peki oradan çıktık. Dava esastan karara bağlanmadı. 1 sene sonra esastan karar çıktı ve biz haklı olduk. Peki biz gittik sonra o varlıklara baktık ki varlık ortada yok. Ne olacak şimdi bu? Dolayısıyla burada bu tedbir, kararlara karşı yürütmeyi durdurma vermek çok daha kritik bir durum. Hukukta temel bir ilke var nihai kararla amaçlanan şeyi siz yürütmeyi durdurmayla veremezsiniz. Nihai karar şu: Burada fonun yaptığı şey doğru mu yanlış mı? Şimdi mahkeme henüz buna karar vermedi. Mahkeme yürütmeyi durdurdu. Peki, siz yürütmeyi durdurduğunuzda zaten bir oradan çıkın diyorsunuz. Esastan da verseniz vereceğiniz karar aleyhte fonun, yine oradan çıkın. Yani yürütmeyi durdurmayla esastan verilen karar aynı sonucu doğuruyor. O zaman burada yürütmeyi durdurma kararı vermek fonun alacağının teminatı olan varlıkların 3 ay 5 ay 1 sene sonra ortada olmayacağı gibi bir sonuca yol açıyor. Bunu göze alabiliyor muyuz?"

  SÜRECİ HIZLANDIRACAĞIZ:

  Ahmet Ertürk, ATV ve Sabah’ın satış sürecini biraz daha hızlandıracaklarını belirterek, henüz satışın modeli üzerinde bir kesin belirleme yapmadıklarını, bu konuda varlık satışı veya hisse satışı yöntemlerinin denenebileceğini söyledi. Ertürk, televizyon, gazete, dağıtım şirketleri, yapım şirketleri, reklam şirketlerin hepsini bir bütün yapıp bu şekilde piyasaya sunacaklarını ancak RTÜK’ün bu varlık paketi içinde sadece 1 televizyon olması gibi kuralları olduğunu bu nedenle bir büyük paket bir tane de küçük bir varlık paketi oluşabileceğini belirtti. Ertürk, ihalesiz satışın ancak tarafların rızasıyla mümkün olabileceğini belirtti. Bu yılın içinde mutlaka satış olacağını bildiren Ertürk, "Burada bizim tahminlerimiz milyar dolar sınırını aşacağız. Artısı ne olur onu bilemiyoruz" dedi.

  Ciner, Sabah ve ATV’yi neredeyse bedavaya almıştı

  BUGÜN TMSF’nin satışından 1 milyar doların üzerinde gelir beklediği Sabah Gazetesi ve ATV daha önce Turgay Ciner’e neredeyse bedavaya verilmişti. Ciner, Sabah ve ATV’yi 10 yıl vadeli olarak toplam 434 milyon dolara almıştı.

  Şirketleri eskisinden daha iyi yönetiyoruz

  AHMET Ertürk, ATV ve Sabah ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı konusunda şunları söyledi: "Karara katılmıyoruz ama kararı uygulamak zorundayız." Bir başka yasal yetkiyi kullanarak medya grubunun asıl sahibi olan Çatı Holding şirketinin hisselerini de fon adına tescil ettirerek, fona devraldıklarını ifade eden Ertürk, "Bu işlemler bizim orada hukuksal statümüzü, varlığımızı etkilemiyor ama hukuksal statümüzü, varlığımızın dayandığı temel hukuksal pozisyonu değiştiriyor. Biz orada yönetmeye devam ediyoruz oradaki grupları, medya grubunu ama farklı bir hukuksal pozisyonla orada olmaya devam edeceğiz.Biz orayı eski dönemden çok daha iyi yönetiyoruz. Göstergeler çok iyiye gidiyor. Arkadaşlarımız iyi yönetiyorlar orayı" diye konuştu.

  İsviçre Uzan hesaplarındaki paraların iadesini istiyoruz

  İSVİÇRE
  bankalarında Uzan Grubu’na ait hesaba el konmasına ilişkin olarak ise Ahmet Ertürk, şunları söyledi: "İsviçre’de yaklaşık 2 seneden fazla bir zaman önce orada bu hesaplara biz tedbir koydurduk. Bu yeni bir olay değil. 190 milyon dolar civarında bir hesaba tedbir koydurduk, şu anda onlar tedbirli. Ayrıca miktarını ve cinsini tam olarak bilemediğimiz menkul kıymetlerin saklandığı bir kasada da tedbirimiz var. Tedbirlerle ilgili olarak İsviçre’deki adli yetkililerle ve güvenlik yetkilileriyle çok sayıda toplantı yapıldı. İsviçre’ye ilk defa gidilmedi. Ama İsviçre’ye bu gidişimiz sanki bir operasyonel gidiş gibi algılandı. Rutin bir seyahat bu. Basına yansıyan 1.5 milyar dolar gibi rakamlar bizim rakamlarımız değil. O kasalarda ne olduğunu da henüz bilemiyoruz. İsviçre’deki yetkililerle bu konuları arkadaşlarımız konuştu. Bu tedbirli paraların bize iadesini istiyoruz. Çünkü bunlar bizim yönetimimiz altındaki şirketlerin hesapları, paraları. Şimdi İsviçre makamları buna karar verecekler."

  Birilerinin canını acıtmak zorundayız

  TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, "Hukuk mekanizmalarının önümüze engel çıkarmaları, borçluların her türlü yasal boşluğu ya da yasal manipülasyonu kullanarak bizim önümüze engel çıkarmaları bizi bir tek bu açıdan üzüyor, bu açıdan sıkıntıya sokuyor. Yoksa başka bir derdimiz yok. Ama birilerinin canını acıtmak pozisyondayız, bizim işimiz o" dedi.

  Toplam tahsilatımız 15 milyar doları buldu

  BUGÜNE
  kadar 14-15 milyar dolara yakın bir tahsilat gerçekleştirdiklerini söyleyen Ahmet Ertürk, şöyle devam etti: "Şu anda Hazine’ye yaklaşık 12,5 milyar dolar bugüne kadar kaynak aktarmış durumdayız. Bunun 7 milyar 250 milyon doları doğrudan Hazine’ye borç ödemesi, (ki bu da bizim borcumuz değil ama Hazine bizi borçlu görüyor) borç ödemesi olarak gitmiş. Diğeri Maliye Bakanlığı’na ve yine Hazine’ye bu defa Telsim satışı nedeniyle aktardığımız kaynak. Yani kamuya biz değişik araçlar değişik yollarla kaynak aktarıyoruz. Bunların toplamı 12.5 milyar dolara ulaştı." 3 milyar dolara yakın bir sigorta rezervleri bulunduğunu bildiren Ertürk, şunları kaydetti: "Satış gelirlerini prensip olarak hazineye aktarıyoruz ama burada önemli ölçüde de bir rezerv oluşturuyoruz. Bu rezerv de bankacılık sisteminin istikrarı için, güveni için, güvenin tesisi ve kalıcılığını sağlamak için şart olan bir durum. Onu da sağlamaya çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde 6-7 milyar dolarlık daha tahsilat bekliyoruz. Yani toplamda bizim 20 ila 22 milyar dolarlık tahsilat hedefimiz var."
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı