Gündem Haberleri

  Ertener DT başrejisörlüğüne atandı

  Hürriyet Haber
  28.09.2005 - 12:01 | Son Güncelleme:

  İstanbul Devlet Tiyatrosu yönetmenlerinden Faik Ertener, Devlet Tiyatroları Başrejisörlüğe atandı. Ertener, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhuriyetin en köklü kuruluşlarından biri olan Devlet Tiyatroları'nın, her dönemde üstüne düşen görevi yerine getirdiğini ve Türkiye'nin her köşesine ulaşmayı hedeflediğini bildirdi.

  Sanatçılar için en önemli makamın, sahne olduğuna işaret eden Ertener, açıklamasında şunları kaydetti:“Devletin devamlılık ilkesini benimseyerek, genç arkadaşların önünü açarak, ustalarımızın deneyimlerinden yararlanarak bu amaca ilerlemekte kararlıyız. Devlet Tiyatroları, aydınlık Türkiye'nin kültür ve sanat, demokratik, laik ve Cumhuriyetçi tavrını her zaman ön planda tutan yapısını koruyacaktır. Biz; sanatçısı, teknik personeli ve tüm çalışanları ile devlet tiyatrolarını Cumhuriyetimizle birlikte yaşatacağız.”
    
  ERTENER'İN ÖZGEÇMİŞİ
    
  1952 yılında Van'da doğan Ertener, profesyonel tiyatro yaşamına 1972 yılında “Kenterler”de başladı. 1976 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünü bitiren Ertener, 1979 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu'na girdi.

  Bir çok oyunda oyuncu, reji yardımcısı ve yönetmen olarak görev alan Ertener, yurtiçi ve yurtdışında 40'ı aşkın oyun yönetti. Ertener, 1999-2000 tiyatro sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda müdür ve sanat yönetmenliği görevlerinde de bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı