Gündem Haberleri

  Ertelense de iptal etmeyiz

  Hürriyet Haber
  17.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meclis’te dün kabul edilen Anayasa değişikliğinin Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra YSK derhal toplanıp referandumun ertelenmesini görüşecek. Başbakan Erdoğan erteleme için "Sanmıyorum" derken, AKP’liler, "İptal aklımızın ucundan geçmiyor. Ertelenirse 120 gün sonra yapılır" dediler.

  REFERANDUM düzenlemesindeki ’çifte Cumhurbaşkanı’ yorumunu ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen formül, bu kez ’erteleme’ tartışmasını doğurdu. Yüksek Seçim Kurulu, 21 Ekim’de oylanacak paketten 11. Cumhurbaşkanı ile ilgili hükümlerin ayıklanması nedeniyle referandumun ertelenip ertelenmeyeceğine karar verecek.

  YSK Başkanı Başkanı Muammer Aydın, dün sabah gazetecilerin sorularını yanıtlarken söz konusu yasanın TBMM’den çıkmasından sonra ertelenip ertelenmeyeceği konusunda karar vereceklerini bildirdi. Bu süreçteki seçeneklerin sorulması üzerine Aydın, şöyle konuştu: "Yasa çıkarsa pazar günü oylama yapılacak. Yani gümrüklerde bugüne kadar oy kullanıldı. 21 Ekim sonucunda ne çıkarsa oradaki farka göre bu gümrüklerde kullanılan oy etkili olur mu, olmaz mı buna bakacağız. Bir seçenek bu. İkinci seçenek, süreci yeniden başlatmak. Çünkü yeni bir metin var. Kurul karar verecek. Bugüne kadar yaklaşık 30-40 milyon YTL harcandı. 21 Ekim’de oylama tamamlanırsa 103 milyon YTL harcanmış olacak."

  SANMIYORUM

  Başbakan Tayyip Erdoğan dün Meclis’te, YSK Başkanı’nın açıklamalarını anımsatarak referandumun ertelenip ertelenmeyeceğini soran gazetecilere "Sanmıyorum" yanıtını verdi. Erdoğan, "YSK karar verirse, 120 gün sonra referandum yapar mısınız?" sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

  VAZGEÇMEYİZ

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ise "YSK’nın iptal etme yetkisi yok. Ancak erteleme kararı verebilir. O zaman referandum 120 gün sonra yapılır. Kış ortasına denk gelir ama ne yapalım, o zaman olur. İptal etmeyi aklımızın ucundan bile geçirmiyoruz" dedi. AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin de, YSK’nın referandum için yeni bir tarih belirlemesi durumunda bile vaçgeçmeyeceklerini vurguladı.

  17 ŞUBAT OLABİLİR

  YSK’nın erteleme kararı vermesi durumunda yeni referandum tarihinin 17 Şubat olabileceği belirtiliyor. Bu durumda, 2007 Nisan ayında başlayan cumhurbaşkanını halkın seçmesiyle ilgili tartışma, 2008’in ilk aylarına kadar uzayacak.

  PROGRAM YAPAMADILAR

  TBMM Genel Kurulu’nda dün kabul edilen Anayasa değişikliğinin bugün Resmi Gazete’de yayımlanması, YSK’nın da derhal toplanıp ertelemeyi görüşmesi bekleniyor. AKP’de milletvekillerinin referandum propagandası için seçim bölgelerine gitmesi planlanırken, belirsizlik nedeniyle düne kadar herhangi bir program yapılamadı.

  Toz kondurmadı

  BAŞBAKAN Erdoğan, dün gün boyu mesaisini TBMM’de sürdürdü. İlk olarak AKP Grubu’nda konuşan Erdoğan, makam odasında da bazı görüşmeler yaptı. Ardından Anayasa değişiklik teklifinin 2’nci tur oylamalarına katıldı. Erdoğan, bu sırada, milletvekilleri ile sohbet etme imkanı da buldu. AKP Şanlıurfa milletvekili Zülfikar İzol, bu sohbet sırasında Erdoğan’ın ceketindeki tozları eliyle temizleyince ortaya bu görüntü çıktı.
  /images/100/0x0/55ea222cf018fbb8f86d4825
  Dinamik ve şık

  DEVLET Bakanı Nimet Çubukçu, dün Meclis’te Anayasa değişikliği teklifinin 2. tur oylamasına katılırken, şıklığıyla dikkatleri üzerinde toplamasını bildi. Oylama için oturduğu sıralardan kalkıp, hızlı adımlarla yürüyerek oyunu kullanan Çubukçu, gri döpiyesi, siyah rugan kemeri ve kemeriyle uyumlu ince topuklu siyah rugan ayakkabısıyla bir hayli şıktı.

  Afişler tamam

  AKP, büyük kentlerde billboardlara astırdığı afişlerle, halktan pazar günü yapılacak referandumda ’Evet’ oyu vermelerini istiyor. ’12. Cumhurbaşkanını sen seç’ başlığı ile hazırlanan afişlerde, ’21 Ekim’de referanduma Evet’ yazısı yer alıyor.

  Ertelense de iptal etmeyiz

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı