GeriGündem 'Erteleme işine öfkemiz büyük'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Erteleme işine öfkemiz büyük'

KKTC Başbakanı Talat, son anda çark ederek ‘hayır’ cephesine katılan Rumların en büyük partisi AKEL’i ikna edemedi.

Dün sabah Rum tarafına geçerek AKEL lideri ve Meclis Başkanı Dimitris Hristofyas ile görüşen Talat, referandum tarihinin ertelenmesinin söz konusu olmadığını belirtirken, Rum lider birkaç ay erteleme olmaz ise ‘hayır’ oyu çıkacağını söyledi.

AKEL lideri Hristofyas, referumdumların ertelenmemesi halinde Rumların ‘hayır’ oyu kullanacağını belirterek, ‘Türk askerinin böyle büyük sayıda adada kalması ve güvenlik konuları nedeniyle biz ‘evet’ çağrısı yapsak bile halkımız ‘hayır’ diyecek. Referandum mutlaka birkaç ay ertelenmeli’ dedi. Talat, Rum siyasi partilerinin referandumun ertelenmesi yönündeki taleplerine Kıbrıs Türk halkı olarak büyük öfke duyduklarını belirterek, ‘Türk tarafından evet çıkacak, Rumlardan da evet gelmeli’ dedi. AKEL gibi daha önce ‘evet’ kararı alacağını ilan eden ana muhalefet partisi DİSİ de referandumun ertelenmesi teklifini inceleyeceğini açıkladı.

AKEL’de 2 istifa

Merkez Komitesi’nin hafta sonunda aldığı sürpriz karar AKEL’i parçalamaya başladı. Annan Planına ‘evet’ diyen partinin ileri gelenlerinden Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kiriakos Kazamias istifasını Rum lider Tasos Papadopulos’a sundu. AKEL’li İçişleri Bakanı Andreas Hristu da istifa etme kararı aldı.

Üyeliği de erteleyin

RUM tarafının 24 Nisan’da yapılacak olan referandumun ertelenmesi talebi AB’de kabul görmedi. AB Komisyonu’nun üst düzey bir yetkilisi, bunun ancak 1 Mayıs’taki üyeliğin de ertelenmesiyle mümkün olabileceğini söyledi. AB yetkilisi, ‘Rumlar 1 Mayıs’taki üyeliği de geciktirmeye hazırlar mı?’ dedi.

AKEL’i ikna edemedi

Talat, iktidar ortağı Komünist AKEL Partisi lideri Dimitris Hristofyas ile görüştü. Talat’ın muhalefetteki Demokratik Seferberlik (DISI) Partisi Başkanı Nikos Anastasiyades ile görüşmesinde ise eski Kıbrıs Rum lideri Glafkos Klerides’in kızı Keaty Klerides de hazır bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle