Gündem Haberleri

  Ersümer ve Çakan Yüce Divan'da

  Ankara
  05.10.2005 - 10:49 | Son Güncelleme:

  Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanları Cumhur Ersümer ile Zeki Çakan'ın Yüce Divan'da yargılandıkları davanın yarınki duruşmasında tanıkların dinlenmesine devam edilecek.

  Yüce Divan'da daha önce verilen ara karar gereği, yarınki duruşmada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TEDAŞ bürokratlarının da aralarında bulunduğu 6 kişi tanıklık yapacak.

       

  İDDİALAR NEYDİ?

    

  Cumhur Ersümer'in Yüce Divan'a sevk kararında, bakanlığı döneminde uyguladığı yanlış ve usulsüz enerji politikaları nedeniyle kamuyu zarara uğrattığı, görevini suiistimal ettiği ve yetkilerini aşıp salahiyetlerini amaç dışı kullanarak kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı davrandığı ileri sürülüyor.

    

  Devlet alım, satımına ve yapımına fesat karıştırarak kamu zararına yol açtığı, ayrıca ihaleye hile karıştırma fiili ile görevi ihmal eylemini işlediği kaydedilen kararda, Ersümer'in bu eylemlerine uyan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) “devlet alım-satımına fesat karıştırma” suçunu düzenleyen 205 (10 yıldan az olmamak üzere ağır hapis), “görevi kötüye kullanmak” suçunu içeren 240 (1 yıldan 3 yıla kadar hapis), “rekabet koşullarını engelleme” hükmünü düzenleyen 366 (1 yıldan 3 yıla kadar hapis), “görevi ihmal” suçunu içeren 230. (üç aydan bir yıla kadar hapis) maddelerine göre yargılanması isteniyor.

     

  TBMM'nin Zeki Çakan hakkındaki Yüce Divan'a sevk kararında da Çakan'ın görevini suiistimal ettiği ve yetkilerini aşıp salahiyetlerini amaç dışı kullanarak kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı davranıp, devlet alım satımına ve yapımına fesat karıştırarak kamu zararına yol açtığı ifade ediliyor. Kararda, Çakan'ın, bu eylemlerine uyan 765 sayılı TCK'nın 205 ve 240. maddelerine göre yargılanması talep ediliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı