Gündem Haberleri

  Eroin ameliyatı

  Hürriyet Haber
  21.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ruslar, eroinden kurtulmak isteyenler için radikal bir ameliyat geliştirdiler. Ameliyatta matkapla kafatası deliniyor ve beyindeki ‘keyif merkezi’ yakılıyor.

  Naklen yayınlandı

  ST. Petersburg kentindeki Rusya Bilimler Akademisi'ne bağlı Beyin Enstitüsü Kliniği'nde Prof. Dr. Svetoslav Medvedev tarafından yapılan ameliyat, önceki akşam Rus NTV televizyonunda naklen yayınlandı. Eroin operasyonu son derece ilkel şartlar altında yapılıyor. Ameliyat sırasında narkozyerine lokal anestezi kullanılıyor. Yani hastanın şuuru tamamen açık oluyor.

  Eksi 200 derecede azot

  Doktorlar, beynin iki yarımküresine ulaşmak için el matkabıyla kafatasına iki delik açıyorlar. Deliklerin açılması 20 dakika sürüyor. Hasta acı duymuyor ama, kafatasının nasıl delindiğini baştan sona hissediyor. Açılan bu deliklerden 10 santimetre uzunluğunda incecik bir boru sokuluyor. Borunun içindeki iki kanaldan birinde eksi 200 derecede sıvı azot bulunuyor.

  Eroin için tek yol bu

  Eksi 200 derecedeki sıvı azotun soğukluğu kullanılarak beynin ön lobunda yer alan keyif merkezi yakılıyor. Bu işlem yapılırken doktorlardan biri durmadan hastayla konuşuyor. Böylece, beyindeki başka bölgenin zedelenip zedelenmediğini anında tespit etme amacı güdülüyor. Prof. Medvedev, ‘‘Eroin bağımlılığından kurtulabilmek neredeyse imkansız. Birçok ülkede psikolojik tedavi, telkin yöntemleri kullanılıyor, ancak başarı yetersiz. Bu ameliyat, çok daha başarılı’’ diyerek operasyonu savundu.

  80'de 50'si başarılı oldu

  Prof. Medvedev, geçen yıldan bu yana 80 ameliyat gerçekleştirildi. Ameliyat edilenlerden 50'si eroin alışkanlığından kurtuldu. Yani ameliyatların başarı oranı yüzde 70'i buldu. Ameliyatın yapılması için, eroin kullanan kişinin gerçekten bu beladan kurtulmak istemesi şart koşuluyor. Ameliyatın maliyeti ise 5 bin dolar civarında.''

  Ameliyatta araç pompası

  Rus doktorlar, eroinden kurtulma ameliyatını çok ilkel şartlarda gerçekleştiriyorlar. Prof. Medvedev, içinde bulundukları mali zorlukları ise şöyle anlattı: ‘‘Elimizdeki imkanlarla aslında biz mucize gerçekleştiriyoruz. Soğutucu sıvıyı beyne giren borucuğun içine pompalamak için özel ve çok pahalı hidrolik sistem gerekliydi. Oysa biz bu problemi çok kolay hallettik. Doktorlardan birinin aklına otomobillerde kullanılan pompayı bizim işe adapte etme fikri geldi. Denedik ve oldu.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı