Gündem Haberleri

  Eroğlu: Güzelyurt'u gözden çıkarmamız mümkün değildir

  Hürriyet Haber
  18.01.2002 - 14:23 | Son Güncelleme:

  KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Güzelyurt halkının, başlatılan Kıbrıs görüşmelerinden rahatsızlık duymasına gerek olmadığını belirterek, ``Bu kadar insanın iskan edildiği bir bölgeyi gözden çıkarmak mümkün değildir`` dedi.

  Eroğlu, Güzelyurt İlçesi Geliştirme ve Kalkındırma Derneği`ni (GÜKAD) ziyaretinde yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm bulunması amacıyla başlatılan görüşmelerin iyiniyetle devam ettirilip,bir anlaşmayla noktalanmasından yana olduğunu söyledi.  

  Türk tarafının inisiyatifiyle başlayan sürecin olumlu sonuç verebilmesi için karşı tarafın da iyiniyet göstermesi gereğine işaret eden Eroğlu, Güney Kıbrıs`ın uzlaşmaz tutumunu artırıcı dıştan müdahalelerden kaçınılmasının şart olduğunu kaydetti.  

  Eroğlu, ``Verilen mücadele, Kıbrıs`ta Türk halkının kazanmış olduğu hakları masada bırakma mücadelesi değil, bilakis, kazanmış olduğumuz hakların tescil mücadelesidir`` dedi. 

  Başbakan Derviş Eroğlu, bölgede her görüşme döneminde göze çarpan ``Güzelyurt verilecek mi?`` telaşının çok yersiz olduğununun altını çizerek, ``Güzelyurt`un gözden çıkarılmayacağını açık ve net şekilde ortaya koymakta yarar var. Çünkü buradaki insanımızın tedirgin olması elbette bizi de rahatsız eder. Ayrıca Güzelyurt halkı tedirgin oldukça, müteşebbis pozisyonunda olan insanlarımızın burada yatırım yapması mümkün hale gelmiyor`` diye konuştu. Eroğlu, bölgenin kalkınması için, hükümet olarak çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı