Gündem Haberleri

  Eroğlu: En çevreci hükümet biziz

  A.A
  28.02.2011 - 14:38 | Son Güncelleme:

  Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti'nin gelmiş geçmiş en çevreci hükümet olduğunu ifade ederek, geçmişte yapılanları 3 ila 10'a katladıklarını bildirdi.

  Eroğlu, Bakanlığın çalışmaları ve 2011 yatırım programında yer alan projelere ilişkin Yüksel İnşaat Avizeli Salon'da basın toplantısı düzenledi.
  Bakanlığının 11 milyar lira bütçeye sahip Türkiye'nin en büyük yatırımcı kurumlarından olduğunu belirten hatırlatan, günübirlik çözümler üretmek yerine 30-40 yıl sonrasını planladıklarını söyledi.

  Zamanında kuraklığa rağmen Ankara, İstanbul, İzmir'e su verdiklerini, yangınla mücadelede Türkiye'nin dünyanın en başarılı ülkesi haline geldiğini anlatan Eroğlu, pek çok ülkenin bu konuda Türkiye'den yardım istediğini belirtti. Eroğlu, “Artık Türkiye teknoloji alan değil, teknoloji ihraç eden ülke konumunda. Bir zamanlar 2 cent'e muhtaçken şimdi başka ülkelere yardım ediyoruz” dedi.

  Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında her yıl belirlenen hedeflerin üzerine çıkıldığını da anlatan Eroğlu, bu çerçevede sadece 53 milyon fidanın vatandaşlara bedelsiz verildiğini söyledi.

  DSİ'nin çok önemli çalışmalara imza attığını belirten Eroğlu, 8 yılda 177'si baraj ve gölet 920 tesis açtıklarını, 1 milyon hektar arazinin suya kavuştuğunu ifade etti.
  Hidroelektrik Santrallerine (HES) ilişkin bilgi veren Eroğlu, “HES'ler en temiz, en ucuz yenilenebilir kaynaklar ama nedense çok büyük itiraz var, bunu anlamakta zorlanıyorum” diye konuştu. Sadece uygun HES projelerine onay verdiklerini dile getiren Eroğlu, yaban hayatını tehdit ettiği gerekçesiyle 3 tane başvuruyu reddettiklerini söyledi. HES'lerin olmaması durumunda enerjinin dışarıdan alınacağını ya da kömür santrallerinine yönelineceğini anlatan Eroğlu, HES'lerin sera gazı salımına neden olmayan, bunun yanında taşkınları da önleyen tesisler olduğunu belirtti. Eroğlu, yaklaşık bin 500 tesisten 10-15 tanesinin çevreye zarar verecek şekilde hareket ettiğini ve bunlara büyük cezalar uyguladıklarını, kapattıklarını ifade etti. Bakan Eroğlu, “Çevreyle uyumlu çalışan herkese saygımız var ama çevreye zarar verenin de cezasını veririz. Çünkü biz Çevre ve Orman Bakanlığıyız” dedi.

  'İSTANBUL'UN SU SORUNUNU ÇÖZDÜK'

  İstanbul'un yıllarca süren su sorununu çözdüklerini, İzmir'e suyu kendilerinin götürdüğünü anlatan Eroğlu, geçen yıl yapılan tesislerle 4 milyon 300 bin kişiye ilave su götürdüklerini belirtti.
  GAP ve KOP gibi projelere de değinen Eroğlu, göreve geldiklerinde GAP'ın “kaplumbağa hızıyla ilerleyen” bir proje olduğunu, kendilerinin 7-10 misli ödenek ayırarak çalışmaları hızlandırdıklarını vurguladı. Eroğlu, KOP için inşa edilecek 17 kilometrelik tünelin de 12 kilometresinin tamamlandığını ifade etti. Bakan Eroğlu, bu sene 355 tesisin tamamlanmasını planladıklarını bildirdi.

  KKTC'ye su götürecek projeyi de anlatan Eroğlu, projeyle yılda 75 milyon metreküp su taşınacağını söyledi. Dünyada ilk kez uygulanacak yöntemle dev boruları denizden askıda taşıyarak adaya su götürüleceğini ifade eden Eroğlu, bu fikrin kendisine ait olduğunu ancak başkaları tarafından patent başvurusu yapıldığını dile getirdi.

  “1000 Günde 1000 Gölet” projesi hakkında da bilgi veren Eroğlu, bu kapsamda 209 projenin tamamlandığını, buralarda 445 milyon metreküp su depolandığını ve 80 bin hektar alanın buralar sayesinde sulanabileceğini belirtti. Veysel Eroğlu, “İddia ediyorum gelmiş geçmiş en çevreci hükümet biziz. Geçmişte yapılanları 3 ila 10'a katladık” diye konuştu.

  Atıksu arıtımında yüzde 36'dan yüzde 70'lere gelindiğini anlatan Eroğlu, yüzde 36'lık kısmın da büyük bölümünü İSKİ Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde İstanbul için gerçekleştirdiklerini söyledi. Eroğlu, katı atık bertaraf tesislerinin hizmet verdiği nüfusun ise yüzde 58'e geldiğini belirtti.
  Lisanslı toplama ayırma tesisi sayısının 15'ten 241'e geri dönüşüm tesislerinin 13'ten 188'e yükseldiğinin altını çizen Eroğlu, “Rakamlara bakın, kim daha çevreci?” diye sordu.

  Milli Parklar ve Tabiat Parklarının artırıldığını da anlatan Eroğlu, Uludağ ile ilgili, “Uludağ'ı gecekondu olmaktan kurtaracağız. Davos ne ki? Uludağ yapacağız” dedi.

  TABİATI VE BİYOÇEŞİTLİLİĞİ KORUMA KANUN TASARISI

  Tabiatı ve Biyoçeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı'na değinen Eroğlu, tabiatı korumanın Çevre ve Orman Bakanlığının işi olduğunu söyledi. Bu konudaki bütün uzmanların bakanlık bünyesinde yer aldığını belirten Eroğlu, kültür varlıklarını Kültür ve Turizm Bakanlığının, tabiat varlıklarını da Çevre ve Orman Bakanlığının koruyacağını dile getirdi.

  Sulak alanlara ilişkin çalışmaları da anlatan Eroğlu, bu konuda basında olumsuz haberler yer almasını eleştirdi. Eroğlu, sulak alanları kendilerinin kurtardığını, sulak alanların azalmadığını, arttığını söyledi.

  Canlıları korumanın bütün insanlığın görevi olduğunu belirten Eroğlu, onlara eziyet etmeye kimsenin hakkı olmadığını, bu tür kişilere en ağır cezaları verdiklerini ifade etti.

  Hayvan barınakları için artık yer sıkıntısı da yaşanmadığına işaret eden Eroğlu, gerektiğinde aşıları da bakanlığın gönderdiğini kaydetti.
  Eroğlu, toplantının sonunda bir gazetecinin “Bazı sanatçılar Başbakan Erdoğan'ı ziyaret etti ve hayvanların korunmasıyla ilgili yasa çıkarılmasını istedi. Bu konuda bir gelişme var mı?” şeklindeki soruya Eroğlu, “Mevcut yasa var. Hayvan barınakları ormana sokulamıyordu, şehirlerde de vatandaşlar rahatsız oluyordu. Kanunda düzenlemeyle artık ormanda yer veriliyor. Sadece yasayla olmuyor, gönüllerde de sevgisini aşılamamız gerekiyor. Sanatçılar bana da gelmişlerdi, taleplerini yerine getirdik. Ama hayvanları severek korumamız lazım. Belki ilkokuldan başlayarak bu kültürü yerleştirmeliyiz” şeklinde karşılık verdi.
  Eroğlu, İstanbul'da geçen yıllarda yoğun yağışlarda meydana gelen taşkınlar sonucu can kayıpları yaşandığı anımsatılarak, dere yataklarının ıslahı konusunun takip edilip edilmediğinin sorulması üzerine, dereleri çok sıkı takip ettiklerini, bu sayede taşkınlarda önemli azalma meydana geldiğini söyledi. Eroğlu, “Derelerin üzerine bina yapanlar var. Gerekli işlemleri yapıyoruz. Kastamonu'da belediye başkanı tarihi köprüyü keserek yol geçirmiş, cezasını verdik tabii ama gördükçe yüreğim sızlıyor” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı