Gündem Haberleri

  Ermenistan'la yeni açılım

  DHA
  31.08.2009 - 21:02 | Son Güncelleme:

  Türkiye ve Ermenistan, İsviçre’nin arabuluculuğuyla parafladıkları “Diplomatik İlişkilerin Tesisi Protokolü” ile “İkili İlişkilerin Geliştirilmesi Protokolü”ne dair iç siyasi istişarelerini başlatma hususunda mutabakata vardı.

  Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ve ABD ile görüşmelerinde önündeki en büyük engellerden biri olan Ermenistan ile ilişkilerinde önemli bir aşamaya gelindi.  
  Diplomatik hiç bir ilişkimizin olmadığı Ermenistan ile İsviçre'nin de arabuluculuğu ile "Diplomatik İlişkilerin Tesisi " ve "İkili İlişkilerin Geliştirilmesi" protokolü için adım adıldı. Türkiye -Ermenistan sınırı halen kapalı. İlişkileri etkileyen en önemli konu ise Dağlık Karabağ sorunu ve soykırım iddiaları. Ermenistan, Türkiye'den 1915 yılında Osmanlı Devleti tarafından gerçekleştirilen Ermeni tehcirini bir soykırım olarak kabul etmesini istiyor.

  İKİ ÜLKENİN PARLAMENTOSUNUN ONAYI GEREKİYOR

  Vize ve pasaport işlemlerini İsviçre üzerinden yapan iki ülkenin siyasi istişareleri 6 hafta içinde başlayacak. 6 hafta sonra ise Türkiye ve Ermenistan arasında düşük seviyede diplomatik ilişki resmen başlayacak. Ancak ilişkilerin başlaması için Türkiye ve Ermenistan parlamentolarının onaylaması gerekiyor.

  TÜRKİYE - ERMENİSTAN - İSVİÇRE'NİN ORTAK AÇIKLAMASI

  " Türkiye Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti, İsviçre’nin arabuluculuğu ile sürdürdükleri çabalar bağlamında parafladıkları “Diplomatik İlişkilerin Tesisi Protokolü” ile “İkili İlişkilerin Geliştirilmesi Protokolü”ne dair iç siyasi istişarelerini başlatma hususunda mutabakata varmışlardır.

  Bu iki Protokol, ikili ilişkilerin makul bir zaman diliminde normalizasyonu için bir çerçeve sunmaktadır. Siyasi istişareler altı hafta içinde tamamlanacak, bunu müteakiben iki Protokol imzalanacak ve her iki Parlamentonun onayına sunulacaktır. Her iki taraf anayasal ve yasal prosedürlerine uygun biçimde onay işleminin zamanlıca ilerlemesi için çaba gösterecektir.

  İkili ilişkilerin normalizasyonu bölgedeki barışa ve istikrara katkı sağlayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ile Ermenistan Cumhuriyeti İsviçre’nin desteğiyle ortak gayretlerini sürdürme konusunda kararlıdırlar"

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı