GeriGündem Ermenistan'dan Türkiye'ye deprem yardımı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ermenistan'dan Türkiye'ye deprem yardımı

Ermenistan'dan Türkiye'ye deprem yardımı
refid:19112253 ilişkili resim dosyası

Van'da meydana gelen depremin ardından Ermenistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Cezayir ile Rusya'dan gelen ikinci yardım uçağı Erzurum Havalimanı'na indi.

Van'daki depremzedeler için Ermenistan Acil Durumlar Bakanlığı'ndan gönderilen ve içerisinde battaniye, yatak ve nevresim takımlarının bulunduğu yardım uçağı 4 kişilik ekiple Erzurum'a eldi.

İl Kriz Merkezi ile Devlet Hava Meydan İşletmesi Erzurum Başmüdürlüğü yetkilileri tarafından karşılanan ekipte bulunan Ermenistan Afet Durumlar Bakanlığı Kurtarma Servis Yardımcısı Direktörü Kostandyan Gagik, havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'ye geçmiş olsun dileğinde bulunarak, Van'daki depremin hemen ardından Ermenistan hükümetinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yardım konusunda görüşme yaptığını söyledi.

AB ÜLKESİNDEN 'İKİ' ÇADIR

Ermenistan hükümeti tarafından gönderilen yardımları getirdiklerini anımsatan Gagik, “4, 6, 40 ve 60 kişilik 111 çadır, 4 bin 345 battaniye, 36 şişme yatak, 6 bin nevresim, 474 uyku tulumu getirdik” dedi.

İlk etapta yardım talebinin kabul edilmediğini dile getiren Gagik, “Telgraf gönderdik. Nasıl yardım edebiliriz, ihtiyaçları sorduk. Gıda yardımı kabul edilmedi. Sadece çadır istendi. Biz de istenen yardım taleplerini getirdik” diye konuştu.

Ermenistan'ın Türkiye'ye 1999 yılında da yardım ettiğini belirten Gagik, şunları kaydetti:

“1999, 2000 ve 2003'te de yardım ettik. Ama şimdi ilk kez geldik. İhtiyaç olması halinde biz her türlü yardım yapmaya hazırız. İsteriz ki iki ülke hep iyi ilişkiler içerisinde olsun. Bu insanlık yardımıdır. Biz iki komşu ülkeyiz. Şimdilik bundan başka bir şey düşünmüyoruz. İhtiyaç olursa biz ikinci uçağı da hemen getirebiliriz.”

Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir ve Rusya uçakları da alana indi

Bu arada, Birleşik Arap Emirlikleri'nden gönderilen ve içerisinde 564 çadırın bulunduğu uçak da Erzurum Havalimanı'na geldi. Uçakta bulunan çadırlar ardından tırlara yüklenerek, deprem bölgesine gönderildi.

Öte yandan, 300 çadır getiren Cezayir uçağı ile 156 çadır getiren Rusya'nın ikinci yardım uçağı da Erzurum Havalimanı'na indi. Söz konusu uçaklardaki çadırlar daha sonra deprem bölgesine gönderilmek üzere tırlara yüklenmeye başlandı.

Uçaklar, İl Kriz Merkezi ile Devlet Hava Meydan İşletmesi Erzurum Başmüdürlüğü yetkilileri tarafından karşılandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle