GeriGündem Ermenistan'dan sıcak mesaj
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ermenistan'dan sıcak mesaj

Ermenistan'dan sıcak mesaj
refid:6773425 ilişkili resim dosyası

KEİ 15. Kuruluş Yıldönümü Devlet veya Hükümet Başkanları Doruk Toplantısı, Türkiye’nin ev sahipliğinde Çırağan Sarayı'nda başladı. Toplantıya Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin dahil bir çok devlet ve hükümet başkanı katılıyor. Abdullah Gül, organizasyonun etkin bir uluslararası örgüte dönüşmesi gerektiğini belirtirken, Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, yaptığı konuşmada sıcak mesajlar verdi.

Saat 16.35

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Karadeniz  Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü 15. yıl zirvesi kapsamında İstanbul'da  bulunan Gürcistan Parlamento Başkanı Nino Burjanadze ile görüştü.   Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleşen Arınç-Burjanadze görüşmesi, yaklaşık  yarım saat sürdü.

Saat 16.31

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya  Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.       Çırağan Sarayı Ottoman Salonu'nda saat 15.10'da başlayan Erdoğan-Putin  görüşmesi, yaklaşık 45 dakika sürdü.
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler  ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un katıldı

Başbakanlık yetkililerinin, görüşmeye ilişkin yaptıkları açıklamaya  göre, Erdoğan ve Putin, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri ve ortak  gündemlerindeki bölgesel konuları ele aldılar.

Erdoğan ve Putin, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin  ulaştığı düzeyden memnuniyet duyduklarını ifade ederek, başta enerji  olmak üzere iki ülke ilişkilerinin her alanda daha da geliştirilmesi ve  bölgesel konularda yakın iş birliğinin sürdürülmesi konusunda mutabık  kaldılar.

Saat 15.56

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Abdullah Gül, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile görüştü. Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarına poz veren Gül ve  Bakoyanni, görüşmenin içeriğine ilişkin herhangi bir açıklamada  bulunmadılar.

Saat 15.50

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov ile ikili bir görüşme yaptı.
Çırağan Sarayı Bosphorus Salonu'nda gerçekleşen görüşme, saat 15.10'da  başladı.   Basına kapalı olarak yapılan görüşme, yaklaşık 30 dakika sürdü.

Saat 15.23
 
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Rusya  Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ikili bir görüşme yaptı.
Saat 14.30'da  başlayan görüşme, yaklaşık 30 dakika sürdü.

Saat 14.20

ERDOĞAN: KIBRIS'TA KALICI ADİL BİR ÇÖZÜME VARIZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan  Başbakanı Kostas Karamanlis ile görüştü. Yaklaşık 55 dakika süren görüşmenin ardından basın mensuplarına bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, çok verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini  belirterek, özellikle AB ile ilgili fasılların müzakeresi sürecinde ve  geçmişinde Yunanistan'ı yanlarında bulduklarını söyledi.   Erdoğan, “Değerli dostum” diye hitap ettiği Karamanlis'in desteğini  her zaman gördüğünü belirterek, kendisine teşekkür etti.

Yunanistan ile Türkiye'nin ekonomik ilişkilerinin her geçen gün daha  iyiye gittiğini, turizmde ortak çalışmaların bulunduğunu anlatan  Erdoğan, “Kıbrıs'ta kalıcı, adil bir çözümü birlikte destekliyoruz.  İnanıyorum ki, önümüzdeki süreç çok daha başarılı bir süreç olacaktır.  Ben özellikle Karadeniz Ekonomik İşbirliği Zirvesi'nin yapıldığı böyle  anlamlı bir günde kendileriyle görüşme fırsatı bulduğum için çok  teşekkür ediyorum” dedi. Haberin tamamı için tıklayın.

Saat 14.00

SIRBİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI JEREMIC: KOSOVA'DA DURUM İSTİKRARSIZ

Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuc Jeremic,  “Kosova'daki durum istikrarsız bir durumdur ve ihtilaf olarak  düşünüldüğünde, temelde uluslararası sistemin istikrarı açısından da  tehdit oluşturmaktadır” dedi.

Saat 13.50

BAKOYANNİ: KEİ  KİLİT ROLDE
 
Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora  Bakoyanni, Avrupa Komisyonu ile yapılan ortak çalışmalar ve örgüt  tarafından gerçekleştirilen reformların son dönemde zirvenin en önemli  iki başarısı olarak ön plana çıktığını söyledi.

Yunanistan'ın yeni bir AB bölgesel politikasının oluşturulması ve  Karadeniz bölgesine yeni bir boyut getirilmesi yönünde çalışmalar  yürüttüğünü ifade eden Bakoyanni, bu bağlamda KEİ'nin kilit bir rol  oynadığını ve Avrupa Komisyonunun gözlemci statüsünün geliştirilmesi ve  çalışmaların yakınlaştırılması gerektiğini anlattı. Haberin tamamı için tıklayın

Saat 13.45

PUTİN, ÇIRAĞAN SARAYI'NDA
       
Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir  Putin, KEİ 15. yıl zirvesine katılmak üzere Çırağan Sarayı'na geldi.
Sarayın girişinde Putin'i Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve İstanbul  Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş karşıladı.

Saat 13.40

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan ile görüştü.

Saat 13.10

 
OSKANYAN: BU FIRSATI DEĞERLENDİRELİM

Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, "Karadeniz bizi yüzyıllar boyunca birleştirmiştir ve şimdi  yine onun aracılığıyla birbirimizle temas içerisindeyiz. Ve biz bu  fırsatı değerlendirmeliyiz. Ama bazen sular o kadar derin ki bazen  düşünmeden kıyıda kalmayı tercih ediyoruz" dedi.

Çırağan Sarayı'nda devam eden KEİ Dışişleri Bakanları Toplantısında konuşan Oskanyan, 15 yıl önce 12  ülkenin belli umut ve fikirlerle, daha önce hiçbir kurumsal bağlantısı  olmadan yola çıkarak bu organizasyonu kurduğunu hatırlattı.

KEİ'nin ekonomik faaliyetlerinin çok güzel olduğunu, ancak bunun aynı  zamanda politik niyetle desteklenmesi gerektiğini ifade eden Oskanyan,  "Bu organizasyonun politik potansiyeli tam kullanılamamıştır" görüşünü  savundu. Oskanyan'ın konuşması için tıklayın 
    
Saat 13.05

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer,  Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ile ikili bir görüşme yaptı. Saat 12.00'de başlayan ve basına kapalı olarak yapılan görüşme, yaklaşık 35 dakika sürdü.

Saat 12.50

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir  Putin, KEİ örgütünün 15. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen zirveye katılmak üzere İstanbul'a geldi.  Özel bir uçakla saat 12.25'te Atatürk Havalimanı'na gelen Putin, Devlet  Bakanı Beşir Atalay, İstanbul Valisi Muammer Güler ve Dışişleri  Bakanlığı yetkililerince karşılandı.

Saat 12.47

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko,  Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün (KEİ) 15. kuruluş yıl dönümü  nedeniyle düzenlenen zirveye katılmak için İstanbul'a geldi.  Özel bir uçakla saat 12.00'da Atatürk Havalimanı'na gelen Yuşçenko'yu  Devlet Bakanı Beşir Atalay, İstanbul Valisi Muammer Güler ve Dışişleri  Bakanlığı yetkililerince karşıladı.

Saat 12.17

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Çırağan Sarayı Bosphorus Salonu'nda saat 11.30'da başlayan görüşme yaklaşık 30 dakika sürdü.

Saat 12.16 
 
Başbakan Erdoğan, Gürcistan  Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili ile bir araya geldi. Saat 11.15'de Çırağan Sarayı'nda basına kapalı olarak yapılan toplantı yaklaşık 40 dakika sürdü.


Saat 12.10 

KARAMANLİS'TEN PATRİKHANE ZİYARETİ

Yunanistan Başbakanı Kostas  Karamanlis, Fener Rum Patrikhanesini ziyaret etti.  Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile patrikhaneye gelen  Karamanlis, buradaki kiliseyi ziyaret ederek, mum yaktı ve dua etti.
Karamanlis, daha sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya  geldi. Yaklaşık 1 saat süren görüşmeyi sadece yabancı basın  mensuplarının takip etmesine izin verildi. Türk basın mensupları ise  görüşmeye alınmadı.
Patrikhane ziyaretinin ardından Kostas Karamanlis, KEİ toplantısına  katılmak üzere Çırağan'a geçti.

Saat 12.09

GÜL: ETKİN BİR ULUSLARARASI GÜÇ OLACAK

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı  Abdullah Gül, uluslararası camianın Karadeniz bölgesine ilgisinin  giderek arttığını belirterek, "Artan uluslararası ilgiden yararlanarak  KEİ'yi, bölgenin potansiyelini harekete geçirecek etkin bir uluslararası  örgüte dönüştürmeye çalıştırmamız gerekmektedir" dedi. Gül'ün konuşmasının tamamı için tıklayın.

Saat 12.05

Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (KEİ) 15. kuruluş yıl dönümü  dolayısıyla düzenlenen zirveye katılmak üzere İstanbul'a geldi. Özel uçakla saat 11.15'te Atatürk Havalimanı'na gelen Basescu'yu, Devlet  Bakanı Beşir Atalay, İstanbul Valisi Muammer Güler ve Dışişleri  Bakanlığı yetkilileri karşıladı.


Saat 11.55

"“TÜRK DÖNEM BAŞKANLIĞI HIZLI İLERLEMEYİ TEŞVİK EDECEK"
       
Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ)  Uluslararası Daimi Sekretaryası Genel Sekreteri Leonidas  Chrysanthopoulos, Türkiye'nin dönem başkanlığının KEİ için çoğu faaliyet  alanını kapsayan bir çalışma takvimi hazırladığını belirterek, bu  faaliyetlerin kuruluşun hızlı ilerlemesini teşvik edeceğini bildirdi.

Chrysanthopoulos,  KEİ'nin 15 yıllık bir olgunlaşmanın ardından, bir anlam ifade etmeye,  üye ülkelerde barışı ve istikrarı sağlamaya, uluslararası ortamda önemli  bir unsur olmaya başladığını vurguladı.

Dışişleri bakanlarının kısa süre sonra zirve deklarasyon taslağını  onaylamaya davet edileceklerini hatırlatan Chrysanthopoulos, sözlerini  şöyle sürdürdü: “Bu önemli deklarasyon bir yandan KEİ'nin proje bazında stratejilerini  içermekte, diğer yandan ise Bükreş Bildirisinin örgütün başarısında  önemli bir adım olarak öngördüğü reform sürecinin tamamlanışını olumlu  karşılamakta ve KEİ-AB ilişkisinin başlangıcını simgelemektedir. Bu üç  unsur yakın gelecekteki ilkelerimizdir. Bu üç unsurun başarısı, ekonomik  kalkınma ve vatandaşlarımızın refahı demektir. Uluslararası platformda  da daha güçlü ve saygı değer bir örgüt demektir. Biz bunu başaracağız,  çünkü deklarasyonumuzun içeriğinden de anlaşıldığı üzere, ülkelerimizde  bu yönde bir siyasi irade bulunmaktadır.

Türk dönem başkanlığı, bize hepsi değilse bile çoğu faaliyet alanımızı  kapsayan ve bir hafta arayla enerji konferansı, ulaşım ve kültür  bakanları toplantısını içeren bir çalışma takvimi hazırladı. Bu  faaliyetler KEİ'nin hızlı ilerlemesini teşvik edecektir. Bu ilerlemeden  halkımız ile ülkelerimiz yararlanacak, bölgemiz gelişecek ve dolayısıyla  barış ve istikrar sağlanacaktır. Ve kim bilir belki de bölgemiz eskiden  olduğu gibi yine insanlığa katkıda bulunacaktır.”

Saat 11.25

Başbakan Erdoğan, saat 10.30'da Azerbaycan  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Çırağan Sarayı'nda basına kapalı  toplantıda bir araya geldi.

Saat 11.05
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve  Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile bir araya geldi. Zirve için İstanbul'da bulunan Başbakan Erdoğan, zirvenin yapıldığı Çırağan Sarayı'na hareketinden önce Bakan Güler ile  Üsküdar Emniyet Mahallesi'ndeki evinde görüştü. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü.

Saat 10.30
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili ile ikili bir görüşme yaptı. Çırağan Sarayı Bosphorus Salonu'nda saat 10.30'da başlayan ve yaklaşık 30 dakika süren görüşme, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.


KARADENİZ İSTANBUL'DA

Toplantıya Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün yanı sıra aralarında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de bulunduğu çok sayıda devlet ve hükümet başkanı katılıyor.

Türkiye, 1 Mayıs'tan itibaren 6 aylığına dönem başkanlığını devraldığı ve kuruluşunda öncü rol oynadığı Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü'ne büyük önem verirken, KEİ'de enerji yanında çevre, ulaştırma, ticaret, telekomünikasyon ve suçla mücadele konularının masaya yaktırılması bekleniyor.

Doruk Toplantısı, KEİ Olağanüstü Dışişleri Bakanları Toplantısı ile resmen başlarken, zirveye katılan heyetler arasındaki ikili görüşmeler de gün boyu sürecek. Cumhurbaşkanı Sezer, ilerleyen saatlerde aile fotoğrafının çekilmesinin ardından, Troyka'yı oluşturan Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ile ortak basın toplantısı düzenleyecek. Öte yandan Sezer, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov, Moldova Cumhurbaşkanı Vladimir Voronin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko ile ikili görüşmelerde de bulunacak. Cumhurbaşkanı Sezer tarafından konuk heyet başkanları onuruna Dolmabahçe Sarayı'nda akşam yemeği verilecek. Yemeğe, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın da katılması bekleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konuk devlet veya hükümet başkanları onuruna verilecek öğle yemeğine katılacak. Erdoğan, gün boyunca Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili,Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Arnavutluk Başbakanı Sali Berisha ve Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio ile ikili görüşmelerde bulunacak. TBMM Başkanı Bülent Arınç ise, Gürcistan Meclis Başkanı Nino Burjanadze ile Dolmabahçe Sarayı'nda görüşecek. KEİ Olağanüstü Dışişleri Bakanları toplantısı gerçekleştirilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle