Gündem Haberleri

  Ermenistan sınır kapısına karşı imza kampanyası

  Mustafa OĞUZ/İZMİR, (DHA)
  22.04.2009 - 17:57 | Son Güncelleme:

  BAĞIMSIZ Cumhuriyet Partisi (BCP) İzmir İl Başkanlığı'nca, Türkiye'nin Ermenistan ile olan sınır kapısını açmaması için imza kampanyası başlatıldı, basın açıklaması yapıldı.

  Konak'ta Yeni Karamürsel Mağazası önünde toplanan yaklaşık 30 partili adına basın açıklaması yapan BCP İzmir İl Başkanı Ahmet Hamdi Yıldırım, ulusal çıkarlarımız ve bağımsızlığımız gözetilmeden Ermenistan sınır kapısı açılmasına izin verilemeyeceğini belirtti. Yıldırım, “Geleneksel Türk dış politikası, Ermenistan ile ilişkilerde normalleşmeyi bazı koşullara bağlamıştır. Bunlar Ermenistan'ın sözde ‘soykırım’ iddasından ve Doğu Anadolu'yu büyük Ermenistan toprağı saymaktan vazgeçmesi, Azerbaycan ile aralarındaki ‘Karabağ' sorununun çözülmesidir. Unutulmalıdır ki Azerbeycan topraklarının yüzde 20'i halen işgal altındadır. AB ile ABD bu olguya ve ardında yatan trajediye kulaklarını tıkamış durdumdadır. Obama yönetimi ve AB, Türkiye'yi Ortadoğu'ya yönelik karmaşık emperyalist poltikaların ve Afganistan için zorunlu görünen askeri ikmal hattının bir parçası olarak kullanmak istiyorlar. Bunun için Türkiye- Azerbeycan ilişkilerinin pazarlanması pahasına da olsa, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin onların deyişiyle ‘iyileştirilmesi' gerekiyor” dedi.

  Obama, ABD başkanlık seçimleri öncesinde sözde Ermeni soykırımını tanıyacağı yolunda kamuoyu önünde defalarca söz verdiğine dikkat çeken Yıldırım, “TBMM'de ise bağımsızlığımızla ve ulusal onurumuzla bağdaşmayan bir üslup ile konuştu. Ermenistan sınır kapısının açılmasını istedi. Muhalefet partileri ile görüşmelerde bulundu. Şimdi 24 Nisan'da Beyaz Saray'da yapacağı bir açıklama ile ‘soykırım' konusunda ‘sözünün eri’ olup olmadığını göstermesi bekleniyor” diye konuştu.

  AKP iktidarının ise bağımsızlığımızla ve ulusal onurumuzla bağdaşmayan konularda bile emperyalizme “Hayır” diyemediğini öne süren Yıldırım şunları söyledi:
  “Son günlerde ABD ve AB'nin Ermenistan sınır kapısının açılmasına yönelik dayatmaları karşısında bu sonut olgu bir kez daha ortaya çıkmıştır. AKP iktidarı kardeş millet bildiğimiz, dilini anlayıp, müziğini sevdiğimiz, dış ilişkilerinde hep bizden yana davranan Azerbaycan'la ilişkilerimizin bozulmasına neden olmuştur.”
  BCP üyeleri açıklamanın ardından Türkiye'nin Ermenistan ile sınır kapısı açmaması için imza kampanyası başlattı. Konuyla ilgili broşürler dağıtıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı