Gündem Haberleri

  Ermenilerden kırmızı kart

  Arzu ÇAKIR MORIN / PARİS
  06.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ERMENİ diasporası, 2007 seçimleri öncesinde bir mektupla Soykırımı İnkar Yasası’nı geçireceği sözünü veren ancak daha sonra desteğini çeken Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye ateş püskürüyor.

  Diaspora, yasanın Senato’da reddedilmesinin ardından Sarkozy’ye 2012’de ‘kırmızı kart’ gösterdi. Sarkozy’nin kendilerini kandırdığını anlatan Fransız Ermenilerin diaspora önderlerinden Murad Papazyan, “Sosyalistler bize hep dürüst oldu. Ama Sarkozy bize söz verdiği halde geri adım attı. 2012’de Ermeni diasporası bunu değerlendirecektir” dedi. Senato önünde eylem yapan Ermeniler de Sarkozy’yi ve iktidar partisini hedef alan sloganlar atarak, Sarkozy’ye “kırmızı kart” gösterdiler.

  Fransız Senatosu’nda “Ermeni Soykırımını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören” yasa teklifinin reddedilmesinin ardından Ermeni diasporası geri adım atmayacaklarını ve yeniden yasayı gündeme getireceklerini açıkladı. Hürriyet’e konuşan diaspora temsilcileri, “Dün Senato’da yapılan konuşmaları ve anayasaya aykırılık uyarılarını dinledik. Madem bu yasa anayasaya aykırı biz de Anayasa’ya aykırı olan bir yasayla konuyu yeniden getirmeye hazırlanıyoruz. Bu sefer belki Yahudi soykırımı ile ilgili yasaya bir ek yapılabilir. Ya da başka bir formül olabilir. Hukukçularımızla çözüm arıyoruz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı