Gündem Haberleri

  Ermeniler CBS'in kayıtsızlığına öfkeli

  Armenian Weekly
  23.12.2009 - 14:16 | Son Güncelleme:

  Ermeni asıllı Amerikalı yazar Harut Sassunyan, CBS televizyonunda Fener Rum Patrik’i Bartholomeos’un röportajına yer veren 60 Minutes programını sadece Türkiye’deki Rumlarla ilgilenip Ermenileri ve diğer azınlıkları göz ardı etmekle eleştirdi.

  Rum Ortodoks Kilisesi’nin Patrik’i Bartolomeos, geçtiğimiz günlerde Türk hükümetini kendisine “ikinci sınıf vatandaş” muamelesi yaptığı için eleştirmiş kendisini “çarmıha gerilmiş gibi” hissettiğini belirtmişti.

   

  “Bu belki de ABD’de geniş kapsamlı yayın yapan bir televizyon kanalında Türkiye’deki baskıcı rejimin ülkedeki Rum azınlığa yönelik ayrımcılığı ortaya koyduğu ilk televizyon yayınıydı” diyen Sassunyan, CBS’in Ankara’dan ve Washington’daki Türk lobilerinden gelecek yoğun baskıya direndiğini belirtti.

   

  Şüphesiz aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de olduğu pek çok siyasetçi Bartholomeos’un açıklamalarına sert yanıtlar verdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Patrik’in şikayetlerini Ankara’daki yetkililerle paylaşmasını önerdi.

   

  HÜKÜMET KULAK TIKADI

  Sassunyan, Davutoğlu’nun yıllar boyunca Patrik’ten hükümete gelen şikayetlerden habersizmiş gibi davrandığını belirterek hükümetin bu şikayetlere kulak tıkadığını ve ülkedeki binlerce Rum’u, Ermeni’yi, Süryani’yi ve Yahudi’yi taciz ve korkutma politikalarıyla yaşadıkları yerleri terk etmeye mecbur bıraktığını savundu.

   

  60 Minutes programının yapımcısı Bob Simon, Türkiye’deki azınlıklardan bahsederken sadece Rum azınlığı gündeme getirdi. Daha sonra programın internet sitesinde Türk yetkililerin Hıristiyanların mallarına el koyduğu ve Hıristiyanlara ait kiliseleri, manastırları ve okulları kapattığı ifade edildi. Bartolomeos ayrıca Rumların kiliselerinin Türkiye’nin dışına gönderilmesinden yana kaygılı olduklarını belirterek, “Devlet Patrikhane’nin kapatıldığını ya da yurtdışına taşındığını görmekten büyük mutluluk duyacaktır. Ancak biz bunun asla yaşanmayacağına inanıyoruz” dedi.

   

  Sassunyan, Türkiye’deki Rumlara ve diğer azınlıklara yönelik tacizlerin zaman zaman ölümcül boyutlara ulaştığını belirtirken 2007 yılının Ocak ayında suikasta kurban giden gazeteci Hrant Dink örneğini verdi.

   

  SUİKAST TEHDİTLERİ

  Simon, Patrikhane turunun sonlarında bir polis memurunun Patrik’e de suikast tehditleri geldiği yönündeki açıklamalarına yer verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetinin İslamcı görünüşüne karşılık sürekli olarak Hazreti Muhammed tarafından vaaz edilen dini hoşgörü mesajını uygulamayı başaramadığını belirten Simon, Heybeliada Ruhban Okulu’nun 1971’de kapatıldığını hatırlattı.

   

  Türk yasalarına göre Türkiye’de görev yapacak bütün papaz ve patriklerin Türk vatandaşı olması gerektiğini ifade eden Simon Heybeliada’daki okulun kapalı oluşunun Türkiye’de yeni din adamları yetiştirilmesini ve kilisenin geleceğini imkansızlaştırdığı yorumunu getirdi.

   

  60 Dakika programını bütün bu sebeplerden dolayı öven Sassunyan, CBS’i Türkiye’deki Ermenilerin ve diğer azınlıkların kaderini tamamen göz ardı ettiğini, hatta Simon’ın bu grupların varlığını bilinçli olarak göz ardı ettiğini savunarak programı eleştirdi.

   

  Zira programın bir yerinde Simon, Patrikhane’nin bulunduğu Fener semtini tarif ederken mahallenin nüfusunun “Rum ve Hıristiyan” ağırlıklı olduğunu söyledi ancak bu Hıristiyanların Ermeniler olduğunu açıklamadı.

   

  Sassunyan’a göre bu Ermenilerin varlığını dile getirmekten kaçınmak için gösterilmiş bir başka çabaydı. “Simon, Rum Ortodoks Kilisesi’nin davalarına yönelik ilgiyi dağıtmadan da ülkenin en geniş ve pek çok haksızlığa uğramış Hıristiyan azınlığından bahsedebilirdi.”

   

  Yazar son olarak CBS’in sitesinde haberle ilgili övgü dolu yorumlar yapan izleyicilerin neden Ermenilerden ve diğer azınlıklardan neden bahsetmediğini sorgulamasını istedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı