Gündem Haberleri

  Ermeni müzisyenin mirası kafaları karıştırdı

  Süheyla GÖZDERELİLER -Nedim GÜLER, (DHA)
  05.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa’da 1939 yılında yaşamını yitiren ve 20 milyar dolara yakın serveti olduğu söylenen Ermeni müzisyen ve din adamı Armenak Shahmuradian’ın varislerinin, Muşlu Bagcivan ailesi olduğu öne sürüldü.

  Bir kısmı Yalova’da, bir kısmı da Muş’ta yaşayan Bagcivan’lar, kendilerine önce çok büyük bir miras kaldığının, ancak daha sonra böyle bir mirasın olmadığının söylendiğini savundular. Yasal mirasçı olduklarını vurgulayan Bagcivan’lar, mirasın kendilerinden saklandığını öne sürdüler.

  Muş’ta 1876 yılında doğan, daha sonra gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde Ermeni lobisinin önemli isimlerinden biri haline gelen Ermeni müzisyen Shahmuradian, 1939 yılında Fransa’da öldü. İsviçre kökenli balerin Salle Marguerite ile evli olan Ermeni müzisyenin tek çocuğu Eveline Mathilde Shahmuradian da 2001 yılında Paris’te öldü. Eveline’in ölümüyle Shahmuradian’ın 20 milyar dolar civarında olduğu iddia edilen mirası ortada kaldı. Veraset davalarını takip eden Fransız Noteri, 2004 yılında Sahmuradian’ın doğum yeri olan Muş Nüfus Müdürlüğü’ne bir yazı gönderip, varis olup olmadığının araştırılmasını istedi. Fransız Noteri tarafından görevlendirilen avukat Nedim Karako da aynı yıl Shahmuradian’ın varislerinin bulunabilmesi için ulusal bir gazeteye ilan verdi. Yapılan araştırmalar sonucu /images/100/0x0/55eac2a7f018fbb8f894f68dShahmuradian’ın kız kardeşi Şuşan’ın kızı Gülnaz Bagcivan’ın torunlarının bir kısmının Muş’ta yaşadığı, bir kısmının ise Yalova’ya yerleştiği belirlendi. Varis olduklarını mahkeme kararıyla belgeleyen Sebahattin Bagcivan, "Babaannemizin dayısı olan Shahmuradian’ın mirasının önce 20 milyar dolara yakın olduğu söylendi. Ama kızı Eveline’in geriye hiçbir şey bırakmadan ölmüş. İşler karıştı" dedi.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı