GeriGündem Ermeni isyanını Perinçek buldu İTO ABD’ye gönderiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ermeni isyanını Perinçek buldu İTO ABD’ye gönderiyor

Sözde Ermeni soykırımı iddialarını her yıl gündeme getiren ABD’li Ermenilerin iddialarını çürütmek için çabalar sürüyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in oğlu Mehmet Bora Perinçek’in Moskova’daki Lenin Kütüphanesi’nde araştırma yaparken bulduğu ilk Ermenistan başbakanı Ovanes Kuçaznuni’nin, 1923’te Taşnak Partisi Konferansı’nda yaptığı Ermeni isyanına ilişkin itiraflarla dolu uzun konuşmayı İngilizce’ye çevirip ABD Kongre üyelerine gönderecek. İTO Meclis Başkanı Muharrem Keçeli, "Bu konu Türk milletinin başında demoklesin kılıcı gibi sallandırılıyor. Oysa, onların iddia ettikleri gibi bir katliam asla olmadı. Biz İTO olarak, Osmanlı döneminde, Ermenilerin nasıl isyan ettirildiğini, tehcir kararını ve sonuçlarını birinci kaynaktan, hem de bu isyanın bir numaralı isminin kendi hesaplaşmasından ABD’lilere anlatmak istiyoruz" dedi.

PERİNÇEK ARAŞTIRMIŞ: Muharrem Keçeli, İTO’nun sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı bir şeyler yapmak istediğini ve bu konuyu çok önemsediğini belirterek şöyle konuştu: "Biz tarihi gerçekleri araştıralım ve bir kitap yayınlayalım istedik. Sonra Kaynak Yayınları’ndan ’Taşnak Partisi’nin Yapacağı Bir şey Yok’ adlı bir kitap çıktığını duyduk. Mehmet Perinçek, Moskova’da araştırma yaparken Lenin Kütüphanesi’nde Ermeni isyanını ve sonrasında yaşanan tehcir sürecini anlatan güzel bir belge keşfetmiş. Bu belge 1923’te Bükreş’te yapılan Taşnak Parti Konferansı’nda, isyanı organize eden bu partinin genel başkanı ve daha sonra Ermenistan’ın ilk başbakanı olan Ovanes Kuçaznuni’nin uzun bir konuşmasıdır. Noktasına, virgülüne dokunmadan Türkçe’ye çevrilmiş. Şimdi biz de bunu İngilizce’ye çevirip ABD Kongre üyelerine göndermek istiyoruz. Kuçaznuni bu tarihi konuşmasında, isyan sürecini ve sonrasında yaşananları anlatıyor. Kendi isyanlarının başarısız olması sonucunda Doğu’daki birçok vilayetten ’tehcir edildiklerini’ itiraf ediyor. Herhalde okurlarsa ne olduğunu daha iyi anlarlar."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle