Gündem Haberleri

  Ermeni iddialarına yanıt, Ermeni’den

  Hürriyet Haber
  10.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ermeni asıllı Edward Taşçı, Ermeni soykırımı iddialarını çürüten çok sayıda dokümanı AKM'de sergileyecek. Ailesinin başından geçen olayların anlatılacığı bir film çekileceğini belirten Taşçı, ‘‘Tarihi gerçekler gizlenemez. Meydanı, Türk düşmanı Ermenilere bırakamazdım’’ dedi.

  Dünyanın çeşitli ülkelerindeki lobi faaliyetleriyle sözde soykırım iddialarına destek arayan ve en son Fransa Parlamentosu'nda iddialarını gündeme aldırmayı başaran Ermenilere yanıt, bu kez Türkiye'den ABD'ye göç eden bir Ermeni ailesinden geldi.

  ABD'de yaşayan Ermeni asıllı Edward Taşçı'nın 1914 yılındaki ‘‘göçe zorlama’’ sırasında ailesinin başından geçenlerin anlatıldığı ve Ermeni iddialarına yanıt niteliğindeki ‘‘Sevginin Sessiz Adımları’’ adlı film, Bora Prodüksiyon tarafından çekilecek.

  Ermeni asıllı Artun Yeres'in yöneteceği filmin senaryosunu Ayhan Büyükünal yazdı. ABD'ye göç ettikten sonra bile Türkleri suçlamayan ailenin Türkiye'ye bakışının, büyük bir aşk teması ile birlikte verildiği filmde, olayların siyasi boyutları da gözler önüne seriliyor. Senaryo danışmanlığını Turgut Özakman'ın yaptığı filmin, Türkiye, Suriye ve ABD'de çekilmesi planlanıyor.

  BÜTÇESİ 5 MİLYON DOLAR

  Filmi çekmeyi planlayan Bora Prodüksiyon sahibi Bora Yılmaz, film için 2 yıllık bir araştırma yaptıklarını söyledi. 5 milyon dolara mal olacak film için Türk Tanıtma Fonu'ndan 3.5 milyon dolar destek istendi.

  Filmde, Zuhal Olcay, Haluk Bilginer, Müjdat Gezen, Candan Erçetin, Ara Güler, Sanem Çelik, Özkan Uğur ve Savaş Dinçel gibi sanatçıların rol almasını planladıklarını kaydeden Yılmaz, filmin, dünyanın birçok ülkesinde oynatılmasını istediklerini söyledi.

  ABD meseleyi bilmiyor

  Edward Taşçı, eşi Marry Taşçı ile dün New York'tan İstanbul'a geldi. Taşçı'nın, geçen yıl Ankara'da açılan ‘Bir Amerikalının Türkiye sevgisi’ adlı sergisinin, Kültür Bakanlığı'nın davetlisi olarak bugün İstanbul'da AKM'de açılacağı belirtildi. Yakasında Türk Bayrağı bulunan Taşçı, ‘‘ABD ne yazık ki Ermeni meselesini iyi bilmiyor.

  Onu öğretmeye çalışıyorum. Bu mübarek toprakları, bu büyük devleti Amerika mutlaka öğrenecek’’ dedi.

  Tarihi gerçekler ortaya çıkacak

  Ermeni asıllı Edward Taşçı, Ermenilerin çarpıttığı tarihi gerçeklerin sağduyu sahibi çevreler tarafından kabul görmediğini söyledi.

  Taşçı, gönlünün Türkiye sevgisiyle dolu olduğunu belirterek, ‘‘Bu sevgi ve dostluk beni tarihi gerçekleri ortaya çıkarmaya yöneltti. Bu aziz millete ve bu kutsal ülkeye hizmet etmek benim için şereflerin en büyüğüdür. Bu nedenle, meydanı Türk düşmanlığından başka sermayeleri bulunmayan Ermeni cemaatine bırakmak niyetinde değilim’’ diye konuştu.

  Taşçı,, gerçekleri yansıtan çok değerli tarihi belge, resim ve dokümanları, AKM'de 10-16 Mart tarihlerinde sergileyecek. Taşçı, sürekli tehditler aldığını söyledi. Taşçı, ‘‘ABD'de yaşayan Ermeni cemaati, Türkiye'ye kim zarar verirse ona yardım eder, destek verir. PKK ve Yunanistan'a verdikleri destek buna en güzel örnektir. Ancak tarihi gerçekler ebedi saklanamaz’’ diye konuştu.

  Taşçı, ‘‘Osmanlı döneminde çok sayıda Ermeni, Kürtlerin elinde perişan oldu. Bu acı tarihi kalbime annem yazdı’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı