GeriGündem Erken kış, hayatı olumsuz etkiliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erken kış, hayatı olumsuz etkiliyor

Tüm yurtta etkisini hissettirmeye başlayan kış, yaşamı olumsuz etkiliyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'ni etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava nedeniyle Erzurum ve Erzincan'da 285 köy yolunun kar nedeniyle ulaşımakapalı olduğu bildirildi.
  
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bölgede akşam saatlerinde ve yarın da kar yağışı bekleniyor. Kar kalınlıkları Erzurum'da 10, Kars'ta 8, Ardahan'da 3 santimetre olarak ölçülürken, gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 15 dereceyle Erzurum'da yaşandı.
   
DOĞU KARADENİZ
       
Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 29 Ekim Çarşamba akşamı Ovit Dağı mevkiinde kapanan Rize-İkizdere-İspir karayolunda, geceden itibaren ulaşım sağlanmaya başladı.
  
Karayolları ekipleri, halen ulaşıma kapalı bulunan Çaykara-Bayburt devlet yolu Soğanlı Dağı ile Araklı-Dağbaşı-Uğrak il yolu Salmankas Dağı mevkiinde, yol açma çalışmalarını sürdürüyor.
    
AYDIN
   
Aydın'da geceden bu yana yağan sağanak yağış, kent merkezinde etkili oldu. Ilıcabaşı, Kemer ve Ortamahalle ile Ayko sitelerinde çok sayıda ev ve işleri su baskınına uğrarken; belediye ekiplerinin yetersiz kaldığı görüldü. Aydın kent merkezinde yeni yapılan yollarda çökmeler oluştu.
  
Öte yandan, Köprülü Mahallesi'nde park halindeki 09 KT 474 plakalı otomobilin üstüne devrilen ağaç, araçta maddi hasara yol açtı.
  
Bu arada, çok sayıda tarlanın sular altında kaldığı Aydın ve Söke'de İncirliova İlçesi'ne bağlı Gerenkova yolu yağış nedeniyle ulaşıma kapandı.
       
NEVŞEHİR

   
Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Recep Tunç yaptığı açıklamada, kentin en önemli patates üretim merkezlerinden olan Derinkuyu, Kaymaklı, Göre, Çardak ve Güvercinlik'de iki gün önce etkili olan kar yağışı ve eksi l0 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı nedeniyle 3 bin tona yakın patatesin kar altında kalarak zarar gördüğünü söyledi.
  
Hava koşullarının bu şekilde devam etmesi halinde yöredeki l8 bin tonluk patatesin zarar görmesinden endişe ettiklerini belirten Tunç, üreticinin zararının 500 milyar lira düzeyinde olduğunu ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle