Gündem Haberleri

  Erken boşalmaya karşı polisiye roman tedavisi

  Hürriyet Haber
  23.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tüm dünyada çok yaygın olan erken boşalma sorununun çok ciddi olduğunu ve tabu sayıldığını belirten uzmanlar, Louvain Üniversitesi (UCL) Psikoloji ve Tıp Fakültelerinde ‘‘biblioterapi’’ olarak adlandırılan yeni bir yöntem geliştirdiklerini belirttiler. Bilim adamları, erken boşalma sorunu bulunanların ‘‘bir polisiye roman okuyarak’’ sorunlarına çözüm bulabildiklerini söylediler.

  UCL uzmanlarından Sandrine Deplus'un yaptığı açıklamaya göre, Belçika ve Kanada'da araştırmalarını sürdüren Prof. De Sutter'in yazdığı kitapta, erken boşalma sorunu bulunan bir gazetecinin bir seksoloğa başvurmasından sonra izlediği yöntemler anlatılıyor. Bilim adamları, hastalara tavsiyeler içeren broşürler yerine, pratik uygulamayı detaylarıyla anlatan bir kitap sunmanın daha etkili olduğunu savunuyorlar.

  Kitapta 1996'dan beri Kanada'da uygulanan ve başarılı sonuçlar getiren tedavi yöntemlerinin bulunduğunu belirten uzmanlar, ayrıca kişinin kendini kontrolüne olanak tanıyacak nefes düzenine, kas hareketlerine ve psikolojiye ilişkin yaklaşımların da bulunduğunu vurguladılar.

  Uzmanlar, UCL'de 50 gönüllü üzerinde yapılacak deneylerle yeni yöntemin başarılarının kanıtlanacağını belirttiler ve kimlikleri gizli tutulacak gönüllülere çağrı yaptılar. İlaçsız tedavi, 4 ay boyunca bir psikolog kontrolünde gönüllüler üzerinde denenecek.

  Bilim adamları, cinsel ilişkinin başlangıcından itibaren 2 dakika içinde orgazm olanların erken boşalma sorunu bulunduğunun söylenebileceğini, ancak bunun bir hastalık olarak algılanmaması gerektiğini ifade ettiler.

  Belçika'nın Louvain Üniversitesi (UCL) bilim adamları, yeryüzündeki çiftlerin yüzde 30'unun cinsel ilişki sırasında karşı karşıya bulunduğu ‘‘erken boşalma’’ sorununa kitap okuyarak çözüm getiren yeni bir yöntem geliştirdiler. Özellikle polisiye roman okumanın terapide başarılı sonuçlar verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı