Gündem Haberleri

  Erkeklere gebelik testi yaptırdınız mı?

  Murat ŞAHİN/ANKARA
  11.09.2012 - 17:25 | Son Güncelleme:

  ÇANKAYA Belediyesi’nin “Evde Sağlık ve Bakım” hizmetlerinde evrakta usulsüzlük ve 3 sarf malzemesi alım ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla gözaltına alınan eski Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz kelepçelenerek adliyeye sevk edildi. Eryılmaz’a emniyette “Erkeklere gebelik testi yaptırdınız mı” sorusu soruldu.

  Eryılmaz ile birlikte gözaltına alınan 21 kişiden 11’i emniyet sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Aralarında dönemin sağlık müdürü, sağlık müdür yardımcısı olan 6 belediye görevlisi ile İçişleri Bakanlığı müfettişlerince incelenen 3 ihaleyi alan firmaların görevlisi 4 kişiden oluşan 10 şüpheli, Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Abdullah Bulgen tarafından sorgulandıktan sonra tutuklanmaları talebiyle Ankara 13’üncü Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevkedildi.

  4 MİLYON TL HAKSIZ KAZANÇ İDDİASI

  Müfettişlerin incelemeleri sonrasında gözaltına alınan şüphelilerin 2006- 2008 arasında “Evde Sağlık Hizmeti” adı altında vatandaşlara yapılmayan tetkikleri yapılmış gibi gösterdiği, ayrıca 3 sarf malzemesi alım ihalesinde usulsüzlük yaparak bu yolla yaklaşık 4 milyon TL’lik haksız kazanç elde ettikleri iddia edilmişti.

  Eryılmaz bu iddialar çerçevesinde emniyette yaklaşık 4 saat ifade verdi. Eryılmaz’a emniyetteki sorgusunda sorulan sorular da dikkat çekti. “Kan testi yapmaya neden gerek duydunuz? İhalelerde göreviniz nedir? Erkeklere gebelik testi yaptırdınız mı” gibi sorular soruldu. Eryılmaz, sorulara “2006’dan beri görevli olan personelin yaptıkları işlerden sorumlu tutulamam, yapılan testlerden benim haberim yok ve ihalelerde herhangi bir görevim olmadı” diye cevap verdi.

  Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin gözetiminde Emniyet’ten sağlık kontrolü için Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi’ne, oradan da adliyeye getirilen şüphelilerin kol kola kelepçelenmeleri dikkat çekti. Eryılmaz ve diğer şüpheliler mahkeme ifadesini bekledikleri sırada da kelepçeliydi.

  "HUKUK ZEDELENİYOR"

  ERYILMAZ’ın avukatı Muzaffer Yılmaz müvekkilinin ihaleye fesat karıştırdığına ilişkin bilgi, belge ve telefon kaydının yer almadığını söyledi. Yılmaz şöyle konuştu: “Müvekkilin bizzat kendisinin emniyete giderek ifade vereceğini söylemesine rağmen, gözaltında tutulması hukuku zedeliyor. Ankara’da belediye başkanlarıyla ilgili yolsuzluk operasyonu yapılmak isteniyorsa 6 yıl geriye gitmeye gerek yoktur. İhaleye fesat karıştırmaktan ceza alıp, dosyası Yargıtay’da olan bazı bakanlık görevlileri dahi tutuksuz yargılanmaktır ve ilgili bakanlar hiçbir şekilde yargılamaya dahil edilmemiştir. Belediye Yasası kapsamında, hiçbir harcama yetkisi bulunmayan, yetki devrinde bulunan ve ihalede yetkili olmayan belediye başkanının gözaltına alınması siyasi saikle hareket edildiğinin göstergesidir.”

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı