Gündem Haberleri

  Erkeklerden başörtülü eylem

  Ergün AYAZ- Ebru DOĞAN/İZMİT(Kocaeli), (DHA)
  16.02.2006 - 14:48 | Son Güncelleme:

  Danıştay'ın Aytaç Kılınç adlı kadın öğretmenin başı açık ders vermesine rağmen okul çıkışı türban takmasını laikliğe aykırı bularak, “Bir öğretmenin görünümü, öğrenciler üzerinde etkilidir. Bu nedenle okul dışında olsa bile laikliğe aykırı davranamaz” görüşü bildirmesine İzmit’teki Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Kocaeli Şubesi'nin erkek yönetici ve üyeleri, kentte baş örtüsbü takıp protesto gösterisi yaptı.

  İzmit’in en hareketli noktalarından biri olan Fethiye Caddesi’nde öğle saatlerinde 500 kişilik başı örtülü grubun protesto gösterisi ilgi çekti. Eylem sırasında Memur-Sen ve Eğitim-Bir Sen Kocaeli Şubesi yönetici ve üyeleri, öğretmenin başörtülü olmasından ‘kötü bir örnek’ olarak söz edilmesinin Anayasa'ya aykırı olduğu öne sürüldü.
  Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Kocaeli Şubesi adına açıklama yapan ve diğer yönetici ile üyelerle birlikte başına başörtüsü takan Halil İbrahim Keleşoğlu, adaleti savunması gereken baroları görevlerini yapmaya çağırdığını belirterek, şunları söyledi:

  “Danıştay 2'nci Dairesi’nin bir öğretmen meslekdaşımızla ilgili verdiği ve kamuoyunda ‘Sokakta başörtüsü yasağı’ olarak bir kararı söz konusudur. Bu karar adalete ve hukuka güveni sarsıcı, özel hayata müdahale edici ve özgürlükleri kısıtlayıcı, hiç bir özgür, demoktarik ülkede eşi görülmemiş bir karardır. Sokakta bile başörtüsünü /images/100/0x0/55eaddd9f018fbb8f89bb96dyasaklamaya yeltenen bu adım, ülkeyi kaos ve çatışmaya sürükleyebilecek bir tutumun tehlikeli habercisidir.”

  Halil İbrahim Keleşoğlu, “Kimsen, ‘işyerlerinde ve okullarda başımızı örtmeyelim. Ama bari sokakta örtünmemize izin verin, lütfedin’ dememizi beklemesin. Boşuna bekleyeceklerdir. Başötrüsü ne sokakta, ne okulda, ne işyerinde hiçbir şekilde asla engellenemez” diye devam etti.

  Keleşoğlu, hükümet, muhalefet ve TBMM'nin üzerine düşün görevi yapması gerektiğini ekledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı