Gündem Haberleri

  'Erkekler yazıyor, kadınlar okuyor'

  Hürriyet Haber
  21.05.2010 - 16:31 | Son Güncelleme:

  Yazar Elif Şafak, yazarların büyük çoğunluğunun erkek ancak kitap okuyanların büyük bölümünün ise kadın olduğunu belirterek, bunun dengelenmesi gerektiğini söyledi.

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesince düzenlenen ve Uluslararası Fuar Merkezi'nde devam eden 2. Kocaeli Kitap Fuarı'nda söyleşiye katılan Elif Şafak, yazmayı çocukluğundan bu yana sevdiğini söyledi.

  Hayatta romanların ve kitapların en iyi dostu olduğunu ifade eden Şafak, insanların yazdıkları şeyleri sandıkta, kutuda saklamaması ve insanlarla paylaşması gerektiğini belirtti.

  Kadınların yazmasını da çok önemsediğini ifade eden Şafak, “Kadınların yazıya katacak çok şeyleri var. Kadın okuyucular daha fazla. Onlar okuyorlar sonra da tavsiyede bulunup erkeklere de okutuyorlar. Yazarların büyük çoğunluğu erkek ancak kitap okuyanların çoğunluğu da kadın. Bunu dengelemek lazım” diye konuştu.

  Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Şafak, roman dışında makale de yazdığını, bunları derleyerek kitap oluşturabileceğini ifade etti.

  Klasik kitapları da sevdiğini, yazar isimlerine pek takılmadığını anlatan Şafak, “Esas olan okumayı sürekli kılmaktır” dedi.

  Çocuk yazarları teşvik etmek gerektiğine işaret eden Şafak, “Yetenek tabii ki önemli ancak yüzde 30 fark eder. Kalan yüzde 70 ise emektir ve sevmektir. Yaptığınız işi seveceksiniz” görüşünü dile getirdi.

  İyi bir şiir okuru olduğunu söyleyen Şafak “Şiir yazmak ise haddim değil” dedi.

  Elif Şafak, anne olmanın yazarlığa zenginlik ve tevazu başta olmak üzere çok şey kattığını belirterek, anneliğin ayrıca kendisine çok şey öğrettiğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı