Gündem Haberleri

  Erkek yeteneğini annesinden alıyor

  Hürriyet Haber
  15.11.2001 - 14:39 | Son Güncelleme:

  Genler üzerinde yapılan son araştırmalar, insanlarda yetenek genlerinin, erkeklerin annelerinden aldıkları, X-kromozomunda bulunduğunu ortaya çıkardı. Bilim adamları, Y-kromozomunda yetenek genlerinin varlığına rastlamadılar.

  Alman Bild der Wissenschaft dergisinin haberine göre, Alman Ulm Üniversitesi bilim adamları, Horst Hameister başkanlığında yürüttükleri araştırmada, X-kromozomunda çok sayıda yetenek geninin bulunduğunu saptadılar.

  Bilim adamları, Y-kromozomunda yetenek genlerinin varlığına rastlamadılar. Hameister, bu bulgunun, neden özürlü veya aşırı yetenekli insanlar arasında erkeklerin çoğunlukta olduğu sorusuna bir cevap olabileceğini belirtti. 

  Erkeklerde yalnızca 1 X-kromozomu bulunduğundan, her yetenek geninin, ama aynı zamanda her gen bozukluğunun da doğrudan kendini gösterdiğini söyleyen bilim adamı, 2 X-kromozomu taşıyan kadınlarda ise iki kat daha fazla gen olduğunu, bu genlerin birbirlerini nötrlemeleri ihtimalinin bulunduğunu kaydetti.  Hameister, genetik olarak bakıldığında, evrimin yükünü erkeklerin taşıdığını belirtti. 

  Yeteneğin çok sayıda gen ve çevre faktörleri ile belirlenen, son derece kompleks bir özellik olduğunu söyleyen Hameister, cinsiyet kromozomu olmayan kromozomlarda da, X-kromozomunda bulunanların üçte biri oranında yetenek geni olduğunu söyledi.
   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı