Gündem Haberleri

  Erkek gibi kadındı

  Hürriyet Haber
  04.02.2005 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Hürriyet, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki öğrenciliği sırasında çıplak fotoğrafları çekilen Sosyal Bilgiler öğretmeni N.Ş’ye ve okuldaki eski arkadaşlarına ulaştı. Eski mesai arkadaşları onun, ‘sert yürüyen, mert, hatta biraz erkek gibi’ bir kadın olduğunu anlattı. İhraç edilen Doç. Ahmet Halaçoğlu ise ‘Komployla karşı karşıyayım’ diyor.

  DÖNEM tatili nedeniyle Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) kampusünün sokakları bomboş. Dışarıda kar yağıyor ama Fen Edebiyat Fakültesi’nin tarih bölümünde kazan kaynamaya devam ediyor. Geçen yaz başında tarih bölümü öğretim üyelerinden Doçent Ahmet Halaçoğlu’nun fakültedeki kimi kız öğrencileri taciz ettiği, kimileriyle ilişkiye girdiğine dair dedikodular ve en sonunda yüksek lisans öğrencisi N.Ş.’nin çıplak fotoğraflarını çekip, diğer öğretim üyelerine, hatta rektöre gönderdiği iddialarıyla sarsılan bölüm, şimdi de YÖK Yüksek Disiplin Kurulu’nun Halaçoğlu hakkında verdiği ihraç kararını konuşuyor.

  N.Ş BAŞKA ŞEHRE GİTTİ

  Hürriyet, Doçent Halaçoğlu’nun üniversitedeki odasında özel ilişki kurduğu ve çıplak poz verdiği ileri sürülen ve bunu ilk ifadesinde reddedip, ikinci ifadesinde ayrıntılarıyla anlatan yüksek lisans öğrencisi N.Ş.’nin izine de ulaştı. İlköğretim Sosyal Bilgiler öğretmeni olan N.Ş. olaylar ortaya çıktığı sırada Isparta’da bir ilköğretim okulunda Sosyal Bilgiler öğretmeniydi. O dönemden çalışma arkadaşları, 25 yaşındaki öğretmenin, ‘sert yürüyen, mert, hatta biraz erkek gibi’ bir kadın olduğunu anlatıyor. Olayı duyduklarında şok geçirmişler, çünkü tanıdıkları öğretmenin, ‘böyle bir şeyi yapabilecek en son kişi’ olduğunu düşünmüşler.

  Peki, fotoğrafları nasıl görmüşler? Belli ki fotoğraflar kampusün dışına da çıkmış ve birileri N.Ş.’nin okuldaki meslektaşlarını arayıp ‘Okulunuzdan birinin fotoğrafları’ diyerek haber vermişler ve fotoğrafları görmelerini sağlamışlar. Olay uzun süre Isparta kahvelerindeki muhabbetlerin konusu da olmuşa benziyor. Belki de bu yüzden N.Ş. başka bir şehirdeki bir ilköğretim okuluna tayin olmuş; artık Isparta’da yaşamıyor. Hürriyet’in ulaştığı N.Ş. olayla ilgili konuşmayı kesin bir dille reddediyor.

  KOMPLO İDDİASI

  Eski avukatı, Halaçoğlu’nun Atatürkçü, çağdaş, aydın yapıda olduğunu, ancak beş vakit namazını da kıldığını söyledi. Ona göre, doçentin adının bu tür bir skandala karışmasının, ağabeyi gibi Ermeni meselesi üzerine çalışması olabilir. Halaçoğlu’nun Türkiye’de Ermeni soykırımı olmadığını, tersine Ermeniler’in Türklere karşı bir soykırıma giriştiğini savunan bir kitap yazdığını belirten Isparta’daki arkadaşları, rektörlük seçimlerindeki oyunların da bu tür bir komploya neden olabileceği görüşünde.

  Olaydan çok rahatsızız

  REKTÖR Metin Lütfü Baydar, Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biri haline getirmeye çalıştığı SDÜ’nün porno skandalıyla gündeme gelmesinden rahatsız. Sabah üniversite senatosunda yaptığı konuşmada, öğretim üyelerinden bu konuda duyarlı olmalarını istediğini anlatıyor. Baydar, şöyle konuşuyor: ‘Halaçoğlu ile birlikte oda arkadaşı Yrd. Doçent Hasan Babacan’ın da ihracını istedik. Reddedildi. Şimdi Babacan’ın başka bir üniversiteye gönderilmesini talep ediyoruz. Ayrıca bu tür maillerin bloke edilebilmesi için önlem alıyoruz.’

  Halaçoğlu’nun kitabı TTK’dan

  YARDIMCI Doç. Dr. Ahmet Halaçoğlu’nun kitabını, kardeşi Yusuf Halaçoğlu’nun başında bulunduğu Türk Tarih Kurumu’nun bastığı ortaya çıktı. Ahmet Halaçoğlu’nun ‘İngiliz Konsolosu Longworth’a Göre, Trabzon Vilayeti 1892-1898’ adlı kitabı TTK tarafından yayınlandı. Halaçoğlu anılan dönemde Trabzon’daki Ermeniler hakkında belgeler topladı. TTK Halaçoğlu’nun başta Ermeni konusu olmak üzere bir dizi konuşmasını daha derlemelerin içinde yayımladı. Halaçoğlu’nun Teke Mütesellimi Hacı Mehmed Ağa ve Faaliyetleri adlı farklı yayınevinden çıkan bir kitabı daha bulunuyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı