Gündem Haberleri

  Erkek dergilerine 'Küçüklere zararlıdır' yazılacak

  A.A.
  09.02.2006 - 11:41 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, bir erkek dergisinde yer alan yazı ve fotoğrafların 18 yaşından küçük çocukların “maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak” nitelikte olduğu sonucuna vardı. Bu nedenle derginin kapağına “Küçüklere zararlıdır” damgası basılacak, dergi açık sergilerde satılamayacak ve dükkanlarda teşhir edilemeyecek.

  Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nun konuya ilişkin ilanı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Kurul, “BOXER” adlı derginin Ocak 2006 tarihli 19. sayısını, “X Large” adlı ilavesini ve 54 adet oyun kağıdını incelemeye aldı.

  Dergide yer alan yazı ve fotoğrafların 18 yaşından küçük çocukların “maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak” nitelikte olduğuna karar veren Kurul, bu nedenle söz konusu derginin 1117 sayılı Kanun'un 3266 sayılı Kanun ile değişik 4. maddesindeki sınırlamalara tabi olmasına oybirliği ile karar verdi.

  DERGİNİN REKLAMI DA YASAK

  Kanun'un söz konusu maddesine göre, kurulca tetkik edilerek küçükler için muzır olduğuna karar verilmiş basılmış eserlerin sahiplerine, sorumlu müdürlerine ve telif hakkı sahiplerine, basılmış eserlerin küçüklerin maneviyatına muzır olduğu tebliğ edilecek.

  Kanun'a göre, tebligat üzerine eser sahipleri, telif hakkı sahipleri ve sorumlu müdürler, ellerinde mevcut eserlerin ön kapaklarına “Küçüklere zararlıdır” damga veya işaretini basmak zorunda olacak. “Küçüklere zararlıdır” ibaresinin herkesin kolayca görüp okuyabileceği şekil ve büyüklükte yazılması gerekecek.

  Bu suretle damgalanan eserler; açık sergilerde ve seyyar müvezziler tarafından satılamayacak, dükkanlarda, camekanlarda ve benzeri yerlerde teşhir edilemeyecek, bir yerden bir yere teşhir maksadıyla açık bir surette nakledilemeyecek ve müvezziler tarafından bunlar için sipariş kabul edilemeyecek.

  Söz konusu dergi, ilan edilemeyecek, satışı için reklam ve propaganda yapılamayacak. Para karşılığı veya parasız küçüklere gösterilemeyecek, verilemeyecek ve hiçbir suretle okul ve benzeri yerlere sokulamayacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı