Gündem Haberleri

  Erkan Mumcu'dan şok istifa

  Hürriyet Haber
  15.02.2005 - 17:17 | Son Güncelleme:

  3 Kasım seçimlerinin, seçeneksizlik ortamında yaşandığını söyleyen Mumcu, "Bunun Türkiye'nin yararına olmadığını gördüm. Ama demokrasi kendi seçeneklerini yaratacaktır" dedi.

  İstifasının ardından Parlamento'da bir basın toplantısı düzenleyen Mumcu, AK Parti ve Hükümet'e katkıda bulunma imkanının kalmadığını gördüğünü belirtti. Mumcu, “Katkıda bulunamadığım, bir tür misafir gibi algılandığım, kimilerinin lütuf ve ihsan gibi gördüğü bakanlık koltuğunda oturmayı kişisel ahlakıma, siyasi ahlakıma sığdıramadığım için istifa kararı verdim” dedi.

  Yürütmekte olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı ile mensubu olduğu AK Parti'den istifa ettiğini açıklayan Mumcu, şunları söyledi:

  “Tabii ki bu istifanın gerekçeleri, nedenleri çok uzun süre tartışılacaktır. Çok çeşitli spekülasyonlar yapılacaktır. Ama neyse ki hayat devam ediyor. Ne mutlu ki Türkiye'de özgür bir basın var. Özgür basın aracılığı ile biz kamuoyunu bilgilendirmeyi sürdüreceğiz.

  Aslına bakarsanız bugüne kadar pek çok kez yazıldı, çizildi, yorumlandı. Bakanlar Kurulu'nda uzun zamandır devam eden görüş ayrılıkları vardı. Katkıda bulunma imkanımın ortadan kalktığını gördüm.

  Katkıda bulunmadığım bir yerde, bir tür misafir gibi algılandığım bir yerde, kimilerinin lütuf gibi ihsan gibi görmeye başladığı bakanlık koltuğunda oturmak ne siyaset anlayışıma ne siyaset ahlakıma ne de kişisel ahlakıma sığmayacak bir şey olduğu için istifa kararı verdim.

  Bu kararın şahsıma da ülkemize de hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

  MUHALEFET SİNYALİ

  Bugünden sonra, daha önce hükümette ortaya koymaya çalıştığım katkılarımı kamuoyuna açık olarak, kamuoyuyla paylaşarak, Türkiye'nin yararlanabileceği imkanlar, seçenekler, çözümler olmak üzere Türkiye'ye sunacağım. Eğer bunlar kamuoyundan destek görürse, tasvip görürse kamuoyundan aldığı güçle Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu çözümlere dönüşecektir.”

  Türkiye'nin istikrarını ve iyimser beklenti iklimini bozacak herhangi bir tutum ve girişim içinde olmamaya daima özen gösterdiğini anlatan Mumcu, bundan sonra da buna özen göstereceğini belirtti.

  SEÇENEKLER REJİMİ

  Demokrasinin seçenekler rejimi olduğuna inandığını anlatan Mumcu, ”önemli olan toplumun önüne çok çeşitli seçeneklerin konulabilmesidir” dedi. İhtiyacı var mı yok mu tartışmasının “başka bir tartışma” olduğunu ifade eden Mumcu, şöyle devam etti:

  “Bu tıpkı renkli televizyonun olmadan önce tasavvur edilememesi gibi bir şey olabilir. Siyasetçiler, toplumun ihtiyaçlarını önceden görmek ve o ihtiyaçlara karşılık gelecek çözümleri topluma sunmakla yükümlüdürler. Bir siyasetçi olarak kendi görevimi, misyonumu burada görüyorum. Bu misyonu gerçekleştirmek için herşey Türkiye'nin gözleri

  önünde olmak üzere çaba sarf etmeyi sürdüreceğim.”

   Mumcu'nun istifasıyla Parlamento'daki sandalye dağılımı şöyle oldu:

   AK Parti: 366
   CHP:      171
   DYP:        5
   Boş:        1
   Bağımsız:    7

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı