Gündem Haberleri

  Erivan şartları

  Uğur ERGAN / ANKARA
  20.01.2002 - 01:47 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ecevit, Başkan Bush'a Türkiye'nin Ermenistan'la iyi ilişkiye hazır olduğunu, ancak 4 önemli şartın kabul edilmesi gerektiği söyledi. Başkan Bush da, Ermenilere vize şartının kaldırılmasına memnun olduklarını belirtti, ‘‘Ermeni lobilerine karşı güçleneceğiz’’ dedi.

 • Soykırım takıntısı kalksın

 • Dağlık Karabağ geri verilsin

 • Göçe zorlananlar evlerine dönsün

 • Nahcivan'a koridor açılsın

  Başbakan Bülent Ecevit, ABD Başkanı George W. Bush'a Türkiye'nin Ermenistan ile her zaman diplomatik ilişki kurmaya hazır olduğunu, ancak bunun için Türkiye'nin 4 şartının Erivan tarafından kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Ecevit-Bush görüşmesinde Türkiye-Ermenistan arasındaki sorunlar da gündeme geldi. Bush, Türkiye'nin yılbaşından itibaren Ermenistan vatandaşları için vize şartını kaldırıp, sınırda bandrol alınmasını yeniden başlatmasından duyduğu memnuniyete dile getirdi. Bush, Ecevit'e, ‘‘Bu kararınız bizim elimizi Ermeni lobilerine karşı ciddi şekilde güçlendirecek’’ dedi.

  Başkan Bush, Türkiye'nin Ermenistan'la ilişkilerini daha da ileriye götürme imkanının bulunup bulunmadığını da Ecevit'e sordu. Ecevit, bağımsızlığını kazanmasının ardından Ermenistan'ı ilk tanıyan ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu, ancak bu ülkeyle diplomatik ilişki kurulabilmesi için Ankara'nın 4 haklı şartının Erivan yönetimi tarafından da kabul edilmesi gerektiğini vurguladı. Ecevit, şartları Bush'a şöyle aktardı:

  ‘‘Ermenistan, Türkiye'yi suçlayıcı soykırım takıntısından vazgeçmeli. İşgal altında tuttuğu Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ'dan kayıtsız-şartsız çekilmeli. Bu topraklardan göç etmek zorunda bırakılmış insanlara evlerine yeniden geri dönüş hakkı verilmeli. Azerbaycan ile özerk bölge Nahçivan arasında güvenli koridor açılmalı.’’

  YUNANİSTAN'LA DİYALOG

  Ecevit
  'e ABD dönüşünde Türk-Yunan ilişkileri de soruldu. Dışişleri Bakanları Cem ve Papandreu arasında gizli görüşme yapılmadığını söyleyen Ecevit, ‘‘Her diyalog her aşamada açığa vurulmaz. Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlar diyalogla çözülür’’ dedi. Cem de, Ecevit'in verdiği talimat çerçevesinde Papandreu ile görüştüğünü belirterek, ‘‘Yunanistan ile organize bir görüşme içinde değiliz. Çeşitli konulardaki görüşlerimizi birbirimize iletmekteyiz’’ diye konuştu.
 • Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı