Gündem Haberleri

  Ergin kardeşlerin tahliye talebi reddedildi

  A.A
  07.01.2011 - 17:22 | Son Güncelleme:

  Kamuoyunda “Karagümrük Çetesi” bilinen çıkar amaçlı suç örgütünün elebaşı olduğu iddia edilen Nuri Ergin ve kardeşi Vedat Ergin'in, tutukluluk süresini düzenleyen CMK 102. maddesi gereği, avukatları aracılığıyla İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesine yaptıkları tahliye başvurusu reddedildi.

  Nuri ve Vedat Ergin'in avukatı Ergün Bademci, “suç işlemek için örgüt kurmak” ve “adam öldürmek” suçlamalarıyla 2000 yılından beri yargılanan müvekkillerinin CMK 102 gereğince tahliye edilmelerini isteyen dilekçeyi geçen hafta mahkemeye sundu.

  Dilekçeyi inceleyen İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar hakkında karar verilmiş olmasını gerekçe göstererek, tahliye talebini reddetti.

  İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçlarından tutuklu olarak yargılanan Nuri ve Vedat Ergin kardeşler aynı maddeden yararlanmak için bu mahkemeye de tahliye başvurusunda bulunmuşlardı.

  İZMİR 8. AĞIR CEZA MAHKEMESİNDEKİ DAVA

  Uşak E Tipi Cezaevinde 2000 yılında hükümlü Nizamettin Dal'ın işkence edilerek öldürüldüğü iddiasıyla açılan davaya ilişkin Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından verilen bozma kararının ardından, Nuri ve Vedat Ergin kardeşlerin de aralarında bulunduğu 22 sanığın İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı dava geçen ay karara bağlanmıştı.

  Mahkeme heyeti, “Nuri Ergin'in azmettirmesiyle sanıklar Vedat Ergin, Hüseyin Cambaz, Ercüment Ekin, Özen Özçelik, Kadri Kalemli, Ceylan Gürbüz ve Ercan Arıcan'ın, kaldıkları cezaevinde, iştirak halinde maktul Nizamettin Dal'ı eziyet ederek kasten öldürdükleri, Nusret Yıldız'ın da bilerek ve isteyerek bu eyleme yardım ettiğini” belirterek, sanıkları önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.

  Nuri Ergin yönünden, yargılama sürecindeki davranışlarını indirim sebebi sayan mahkeme, Ergin hakkında, aleyhe temyiz bulunduğu gerekçesiyle müebbet hapis cezası vermiş, öldürme eyleminden sorumlu tutulan diğer sanıklar hakkında da indirim uygulayarak Vedat Ergin'in 20 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmasını kararlaştırmıştı.

  Uşak E Tipi Cezaevinde 2000 yılında 6 kişinin ölümü, 23 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylardan bir ay önce, hükümlü Nizamettin Dal, işkence edilerek öldürülmüş, kamuoyunda “Karagümrük Çetesi” olarak ifade edilen organize suç örgütünün elebaşı konumunda olduğu öne sürülen Vedat ve Nuri Ergin kardeşlerin aralarında bulunduğu 22 sanık hakkında dava açılmıştı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı