Gündem Haberleri

  Ergenekon'da Mehmet Eymür dinleniyor

  Dilhun GENÇDAL /İstanbul (DHA)
  06.08.2012 - 11:21 | Son Güncelleme:

  Ergenekon Davası’nda tanık sıfatıyla dinlenen eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese’nin "Bildiklerinizi anlatınız" demesi üzerine, "O kadar çok şey biliyorum ki, o kadar çok olayın içinde yer aldım ki, anlatmamdan ziyade sizin spesifik olarak soracağınız konulara yanıt verebilirim" dedi. Ardından da Özese, "Ergenekon konusunda bildiklerinizi anlatınız" deyince, "Ergenekon konusunda çok fazla bilgim yok" diye konuştu. Eymür, yeraltında bulunan silah ve mühimmatla ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve "Savaş durumu olduğunda çıkarılıp kullanılmak üzere yeraltına silah ve mühimmat depolandığını biliyorum" dedi.

  Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 65’i tutuklu 273 sanıklı Ergenekon Davası’nın 215’inci duruşması başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasına CHP İzmir Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile Hurşit Tolon, Doğu Perinçek, İbrahim Şahin ve Tuncay Özkan’ın da aralarında bulunduğu 45 tutuklu sanık katıldı. Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Veli Küçük, Levent Ersöz, Hasan Iğsız ve Sedat Peker’in de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanığın gelmediği duruşmaya, tutuksuz sanıklardan Yalçın Küçük, Nusret Senem, Gerit İlsever ve İbrahim Benli katıldı.

  "ERGENEKON KONUSUNDA ÇOK FAZLA BİLGİM YOK"

  Davanın bugünkü duruşmasında eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, tanık olarak dinlenmeye başlandı. Tanık kürsüsüne alınan Eymür ile sanıklar arasına, güvenlik tedbiri dolayısıyla 4 jandarma erinin yerleştirildiği görüldü. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese’nin söz vermesi üzerine konuşmaya başlayan Mehmet Eymür, 1966 yılında MİT’e girdiğini belirterek, "Uzun süre çalıştım. Hep aktif görevlerde yer aldım. En son terörle mücadele alanında görev aldım. Sonrasında Amerika’da bir görev verildi. Daha sonra da emekli oldum" dedi.

  Mahkeme Başkanı Özese’nin "Bildiklerinizi anlatın" demesi üzerine Eymür, "O kadar çok şey biliyorum ki, o kadar çok olayın içinde yer aldım ki, anlatmamdan ziyade sizin spesifik olarak soracağınız konulara yanıt verebilirim" diye konuştu. Bunun üzerine Özese, Ergenekon konusunda bildiklerini anlatmasını isteyince Eymür, "Ergenekon konusunda çok fazla bilgim yok. Ben Amerika’dayken Ergenekon konusu ortaya atılmıştı. O zaman da sitemde bir yazı yazmıştım. Ama hep kulaktan dolma bilgilerdi. Görevimden dolayı herhangi bir bilgim yok" dedi.

  "VELİ PAŞA’YI TANIRIM"

  Eymür, davanın sanıklarından bir kısmıyla sorun yaşadığını aktararak, "Özellikle İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve bir çoğu ile problemimiz oldu" deyince, Mahkeme Başkanı Özese, "Nasıl bir problem" diye sordu. Bunun üzerine Eymür, "Bizi sürekli ifşa ettiler. Terör örgütünün hedefi haline getirdiler. Bu, hala da devam etmekte" diye konuştu.

  Ergenekon sanıklarından Veli Küçük’ü tanıdığını söyleyen Eymür, "Veli Paşa’yı tanıyorum. Mardin’de beraber çalıştık. Ben bölge müdürüydüm. O da Mardin Tabur Komutanı’ydı. Güler Kömürcü’yü tanıyorum. Amerika’da komşumdu. Tuncay Özkan’ı tanırım. Şimdilik hatırladıklarım bu kadar" dedi.

  "YERALTINA SİLAH VE MÜHİMMAT DEPOLANDIĞINI BİLİYORUM"

  Ergenekon Davası'nda tanık sıfatıyla dinlenen eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, "Savaş durumu olduğunda çıkarılıp kullanılmak üzere yeraltına silah ve mühimmat depolandığını biliyorum" dedi.

  Eymür, ifadesinin okunmasının ardından Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorularını yanıtladı. Savcı Pekgüzel, Eymür'e, kendisine ait "atin.org sitesinde yayınlanan "NATO Ülkelerinde Faaliyet Yürüten Beyaz ve Siyah Kuvvetler" başlıklı yazısını hatırlatarak, "Türkiye'de de böyle yapılanmalar var mı?" diye sordu. Eymür, Türkiye'de bazı örgütlenmelerin olduğunu söyleyerek, "Bu tarz örgütlenmeler ülke menfaatine gibi görünse de kotrol dışındaysa devlet aleyhine faaliyetler yürütebilir" dedi. Eymür'ün sözleri üzerine, Savcı Pekgüzel, "Yazınızda bu kuvvetlerin yeraltına mühimmat ve silah gömdüklerinden bahsediyorsunuz. Türkiye'de de böyle silah gömülme olaylarını biliyor musunuz?" diye sorunca Eymür de, "Savaş durumu olduğunda çıkarılıp kullanılmak üzere yeraltına silah ve mühimmat depolandığını biliyorum. O zaman Rusya korkusu vardı. Üzerinden o kadar zaman geçti ki, bazı depoların yerleri unutuldu. Ancak, bu son soruşturmalarla ilgili yapılan kazılarda bulunan mühimmat ve silahların, bu depolardaki silahlar olup olmadığı konusunda bilgim yok" diye cevap verdi. Savcı Pekgüzel'in, "gercekergenekon.4t" isimli internet sitesinde yayınlanan ve dava konusu Ergenekon örgütü yapılanmasıyla alakalı yazıları okuyarak sorduğu sorulara Eymür, sitenin iddia edildiğinin aksine kendisine ait olmadığını söyleyerek, "Bana ait olduğu iddia edilen bir çok site vardı. Ben hiçbir şeyi gizli yapmadım. Her zaman açık adım ile riskleri de alarak yazdım. Zaten bu kadar siteye yetişmem de mümkün değil. Tek başına yazan bir insanım. Yanımda bir ekip de yok" dedi.

  Pekgüzel, "İnternet sitesinde sizin alıntılarınızdan oluşan bir yazı ve devamında sizin yorumunuz olduğu anlaşılan bir yazı var. Ergenekon belgelerinde doğruların yansıtıldığını söylüyorsunuz" demesi üzerine Mehmet Eymür, bütün belgeler olmasa da katıldığı belgeler olduğunu belirtti. Eymür, Tarık Ümit soruşturması ile ilgili bilgisinin sorulması üzerine de "Tarık Ümit tahkikatı engellenmiştir. Tahkikatı yürüten subay görevden alınarak, Diyarbakır'da görev yapan Veli Küçük'ün emrine verilmiştir. Veli Küçük'e bu durumun aslını sorduğumda da 'Korunsun diye verilmiştir' cevabını verdi" diye konuştu.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı