GeriGündem Ergenekon'da kritik soru bugün sorulacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ergenekon'da kritik soru bugün sorulacak

Aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, gazeteciler Güler Kömürcü, Vedat Yenerer, Hayrullah Mahmud ve Ergun Poyraz'ın yanı sıra Sami Hoştan, Sedat Peker ve Ali Yasak'ın da aralarında bulunduğu 46'sı tutuklu 86 sanık hakkında açılan Ergenekon davasının üçüncü duruşması başlıyor.

Davanın bugünkü duruşmasında , 86 sanıklı davanın 2 bin 455 sayfalık iddianamesinin okunup okunmayacağıyla ilgili kritik soru da cevabını bugün mahkeme heyetince bugün cevaplanacak. Yargı çevreleri iddianamenin okunması süresinin yaklaşık bir ay sürebileceğini belirtti.

23 Ekim tarihinde yapılan ikinci oturumda, sanıkların kimlik tesbiti tamamlanmıştı. Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’na göre , İstanbul 13. ağır Ceza ahkemesi Başkanı Köksal Şengün, 2 bin 455 sayfalık iddianamenin okunup okunmayacağına karar verecek. Sanık vekillerinin tamamı, iddianamenin kendilerine tebliğ edildiğini ve tamamının okunmasına gerek olmadığını mahkemeye iletirse, Mahkeme heyeti iddianamenin özetini okutup sanıkların ifadelerini almaya başlayacak.

Yargı çevreleri, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki özel duruşma salonunda başlayacak olan duruşmada, sanıkların da uzun savunma yapma ihtimalinin yüksek bulunması nedeniyle, dava ayları hatta yılları alabileceği yorumunu yapılıyorlar. Yargı çevreleri, davanın yaklaşık iki ay sürmesi halinde bile bir rekora imza atılacağına dikkat çekerek, "İlk kez bir duruşma bu kadar uzun sürmüş olacak" değerlendirmesinde bulundular.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle