Gündem Haberleri

  Ergenekon'a "elektrik arızası" arası

  Cem TURSUN/İSTANBUL, (DHA)
  12.05.2011 - 12:33 | Son Güncelleme:

  Emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur’un sanıkları arasında yer aldığı İkinci Ergenekon Davası’nın 118. duruşması görülmeye başlandı.

  Aralarında gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’ın da bulunduğu 25’i tutuklu toplam 117 sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına tutuklu sanıklar Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Albay Mustafa Dönmez, Oğuz Bulut ve İbrahim Özcan katılmadı. Bu davada tutuksuz yargılanan, ancak Odatv’ye yönelik yapılan aramaların ardından "Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklanan Prof. Yalçın Küçük de duruşmada hazır bulundu. Tutuksuz sanıklardan ise Adnan Bulut ile Tanju Güvendiren de duruşmaya katıldı.

  İBRAHİM ŞAHİN YENİDEN ÇAPRAZ SORGUDA

  Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, tutuklu sanık Fatma Cengiz’in sorgusunda adı sıkça geçen tutuklu sanık eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin’i, daha önce yarım kalan çapraz sorgusunun yapılması için sanık kürsüsüne çağırdı. Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu’nun sorularını yanıtlayan Şahin, Kayseri’de katıldığı iddia edilen toplantıyla ilgili soruya, "Kayseri, Sivas ve Tokat’ta katıldığım toplantıların hepsi basına açıktı. Gizli bir toplantı olmadı. Kayseri’de Doğu Türkistanlılar Derneği’ni, şehit ailelerini ve şehitliği ziyaret ettim" diye yanıt verdi.

  "GİZLİ TOPLANTI YAPILMADI"

  Haşıloğlu’nun, Fatma Cengiz’in sorgusunda, dayısı Mustafa Yaş’ın evinde yapıldığını iddia ettiği toplantıya ilişkin sorusuna da, "Evet bir gece Mustafa Yaş’ın evinde kaldım. Ancak evde Yaş’ın eşi, çocukları ve Fatma Cengiz vardı. Orada gizli bir toplantı yapılmadı" diye cevap verdi.

  "EMNİYETTE BANA İŞKENCE YAPILDI"

  Haşıloğlu’nun, "Savcılık ifadenizde Fatma Cengiz hakkında ’Palavracının biri, kendini büyük göstermeye çalışan ve ben ona kesinlikle güvenmiyorum’ gibi ifadeler kullanmışsınız. Ancak verdiğiniz cevaplarla gerçek durum farklılık arz ediyor. Size aktardığı olaylara itibar ettiğiniz görülüyor. Emniyet müdürlüğü ve terörle mücadele tecrübeniz var. Size Fatma Cengiz’in söylediklerinin önemli olduğuna uyandıran şey nedir?" sorusuna Şahin, "Savcılık ifadem kesinlikle bana ait değil. Emniyette 4 gün açlık grevi yaptım. Bana işkence yapıldı. Bunlar hiç gündeme gelmedi. Bunları polis olarak kabul etmiyorum. Savcılıkta hepsini anlattım. Gözlüğümü bana vermedikleri için Savcı Zekeriya Öz ifademi dahi alamadı. Yarım saat sonra gözlüğüm gelince ifade verebildim" dedi.

  "BÜTÜN SUÇUM MİT’ÇİLERE GÜVENMEKTİ"

  Haşıloğlu’nun sorusunu yinelemesinin ardından Şahin, "Benim bütün suçum MİT’çilere güvenmekti. Beni esas kandıran onlardır. Bana görev teklif ettiler. Bende ‘Susurluk davasından yargılandım. Bana nasıl görev veriliyor’ dedim. Bana ‘Unut Susuruluk’u’ dediler. 3 telefonumu da dinliyorlarmış. Bana hep ’Az kaldı, sabret.’ diyorlardı. Meğer beni kandırıyorlarmış" diye konuştu. Fatma Cengiz’e de yanındaki MİT’çilerden dolayı güvendiğini ifade eden Şahin, "Ayrıca Fatma Cengiz’in MİT’çilerle olan diyaloğu, patronu olan Asuman isimli kadın vasıtasıyla başlamıştır. Bu kadın zaten MİT görevlisi birinin eşi. Sonradan da boşanmışlar" şeklinde konuştu.

  Şahin’in çapraz sorgusu yapıldığı sırada duruşma salonunun elektriği, sistemdeki bir arıza nedeniyle kesildi. Arızanın giderilmesinin uzun süreceğinin anlaşıldığını belirten Başkan Şengün, duruşmaya öğle arası verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı