Gündem Haberleri

  Ergenekon ve Balyoz savcıları Yargıtay’da

  Ayşegül USTA
  26.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca Yargıtay’a üye olarak seçilen 160 hâkim ve savcı arasında, son yıllarda Türkiye’nin gündeminde önemli yer tutan Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarını yürüten 3 özel yetkili savcı Kadir Altınışık, Süleyman Pehlivan, Mehmet Murat Yönder ile bu soruşturmalar kapsamında verilen bazı kararların altında imzası bulunan özel yetkili hâkim İdris Asan da yer aldı.

  Savcı Kadir Altınışık

  Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın da tutuklandığı Devrimci Karargâh soruşturması. Halkalı’da askeri servise yapılan bombalı saldırıya ilişkin soruşturma. (Soruşturma halen devam ediyor). Cumhuriyet Gazetesi’ne molotofkokteyli atılması soruşturması. Şarkıcı Tarkan’ın da gözaltına alındığı uyuşturucu operasyonuna ilişkin soruşturma.

  Savcı Süleyman Pehlivan

  Aralarında eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da bulunduğu 196 asker hakkında yürütülen Balyoz soruşturması. Ergenekon kapsamındaki ‘Amirallere Suikast’ soruşturması. Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in hayatını kaybettiği Danıştay saldırısında kamera görüntülerinin silinmesine ilişkin soruşturma. Balyoz sanığı emekli Orgeneral Doğan, Savcı Pehlivan hakkında HSYK’ya suç duyurusunda bulunmuştu.

  Savcı Mehmet Murat Yönder

  Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan 1-2 ve 3’üncü iddianameler ile Poyrazköy, Kafes, İrticayla Mücadele Eylem Planı ve ÇYDD iddianamelerini hazırlayan savcılar arasında yer aldı. Balyoz Güvenlik Harekât Planı soruşturmasında 25’i general 78 muvazzafın gözaltına alınması kararını dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’e bildirmedikleri gerekçesiyle görevden alınan savcılar Mehmet Berk ve Bilal Bayraktar’ın yerine soruşturma savcısı olarak görevlendirildi. Güngören’deki bombalı saldırıya ilişkin soruşturmayı yürüttü. Duruşma savcısı olarak çıktığı davada Anadolu Federe İslam Devleti-İslami Cemaat ve Cemiyetler Birliği (AFİD/İCCB) lideri olduğu iddia edilen Metin Kaplan’ın ‘Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etmek’ suçundan müebbet hapse çarptırılmasını talep etti.

  Hâkim İdris Asan

  İrticayla Mücadele Eylem Planı belgesinin altında ıslak imzası olduğu öne sürülen Albay Dursun Çiçek’i ikinci kez tutukladı. Ergenekon davasının tutuklu sanığı Mehmet Haberal’ı tahliye etmediği gerekçesiyle Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’nce 1500 TL tazminat cezasına çarptırıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı