Gündem Haberleri

  Ergenekon’u iyi bilmiyorum

  Dilhun GENÇDAL/DHA
  07.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ergenekon Davası’nda mahkeme dün eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür’ü dinledi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Ergenekon konusunda bildiklerini anlatmasını isteyince Eymür, “Ergenekon konusunda çok fazla bilgim yok. Ben Amerika’dayken Ergenekon konusu ortaya atılmıştı. O zaman sitemde bir yazı yazmıştım. Ama hep kulaktan dolma bilgilerdi” dedi.

  İSTANBUL 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın da sanıkları arasında bulunduğu Ergenekon Davası kapsamında dün eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür’ü dinledi. Tanık kürsüsüne alınan Eymür ile sanıklar arasına güvenlik tedbiri dolayısıyla 4 jandarma eri yerleştirildi.

  Perinçek’le sorunum oldu

  Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese’nin “Bildiklerinizi anlatın” demesi üzerine Eymür, “O kadar çok şey biliyorum, o kadar çok olayın içinde yer aldım ki anlatmamdan ziyade sizin spesifik olarak soracağınız konulara yanıt verebilirim” diye konuştu. Bunun üzerine Özese, Ergenekon konusunda bildiklerini anlatmasını istedi. Eymür, “Ergenekon konusunda çok fazla bilgim yok. Ben Amerika’dayken Ergenekon konusu ortaya atılmıştı. O zaman sitemde bir yazı yazmıştım. Ama hep kulaktan dolma bilgilerdi. Görevimden dolayı herhangi bir bilgim yok” dedi. Davanın sanıklarından bir kısmıyla sorun yaşadığını anlatan Eymür, “Özellikle İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve birçoğu ile problemimiz oldu. Bizi sürekli ifşa ettiler. Terör örgütünün hedefi haline getirdiler. Bu, hâlâ devam etmekte” diye konuştu.

  Her zaman açık adla yazdım

  Daha sonra Eymür’ün verdiği ifade yüzüne okundu. Eymür, ifadesi okunduktan sonra Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel’in sorularını yanıtladı. Pekgüzel, Eymür’e “NATO Ülkelerinde Faaliyet Yürüten Beyaz ve Siyah Kuvvetler” başlıklı yazısını hatırlatarak, “Türkiye’de de böyle yapılanmalar var mı” diye sordu. Eymür, bazı örgütlenmeler olduğunu söyleyerek, “Bu tarz örgütlenmeler ülke menfaatine gibi görünse de kontrol dışındaysa devlet aleyhine faaliyetler yürütebilir” dedi. Pekgüzel’in sorusu üzerine Eymür, “Savaş durumu olduğunda çıkarılıp kullanılmak üzere yeraltına silah ve mühimmat depolandığını biliyorum. O zaman Rusya korkusu vardı. Üzerinden o kadar zaman geçti ki bazı depoların yerleri unutuldu. Ancak bu son soruşturmalarla ilgili kazılarda bulunan mühimmat ve silahların, bu depolardaki silahlar olup olmadığı konusunda bilgim yok” diye konuştu. Eymür, “gercekergenekon.4t” isimli internet sitesinin iddia edilenin aksine kendisine ait olmadığını söyleyerek, “Hiçbir şeyi gizli yapmadım. Her zaman açık adla risk alarak yazdım. Tek başına yazan bir insanım. Yanımda bir ekip yok” dedi. Eymür, Tarık Ümit soruşturması hakkında bildiklerinin sorulması üzerine de, “Tarık Ümit tahkikatı engellenmiştir. Tahkikatı yürüten subay görevden alınarak, Diyarbakır’da görev yapan Veli Küçük’ün emrine verilmiştir. Veli Küçük’e bu durumun aslını sorduğumda da ‘Korunsun diye verilmiştir’ cevabını verdi” dedi.                     

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı