Gündem Haberleri

  Ergenekon sanıkları Silivri'ye nakledildi

  A.A - DHA
  06.10.2008 - 11:57 | Son Güncelleme:

  “Ergenekon” davası kapsamında Kocaeli F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaveni'nde tutuklu bulunan aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de bulunduğu 16 sanık Silivri Ceza İnfaz Kurumu'na nakledildi.Hakkında henüz iddianame hazırlanmayan emekli Orgeneral Hurşit Tolon ise nakledilen tutuklular arasında yer almadı.

  “Ergenekon” davasına ilişkin yargılamayı yapacak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin sanık sayısının fazlalığı, tutuklu sanıkların farklı infaz ve tutukevlerinde bulunmalarını dikkate alarak, güvenliğin sağlanması bakımından duruşmaların Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü içindeki duruşma salonunda yapılması kararı nedeniyle Kocaeli F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tutuklu bulunan aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de bulunduğu 16 sanığın nakli için sabah saatlerinde hazırlık yapıldı.

  Jandarma ekiplerinin nakil öncesi cezaevi çevresinde geniş güvenlik önlemi aldığı gözlendi. Bu sırada bazı tutuklu yakınları cezaevine gelerek, yakınlarının özel eşyalarını aldı.

  İşlemleri tamamlanan 16 tutuklu, 3 cezaevi aracı ile zırhlı eskort eşliğinde cezaevinden çıkarıldı. Tutuklu yakınları önden giderek, Çayırköy mevkisinde yakınlarına el salladılar. Araçlar, Silivri'ye gitmek için Kandıra sapağından TEM otoyoluna çıktı.

  Bu arada, “Ergenekon” soruşturması kapsamında Kocaeli F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde tutuklu bulunan, ancak hakkında henüz iddianame hazırlanmayan emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Silivri'ye götürülmedi.

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına göre, şüpheli sıfatıyla ifadeleri alınan organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu başka suçlardan tutuklu diğer sanıklar, duruşmanın yapılacağı gün mahkemede hazır edilecek.

  KANDIRA'DAKİLER DE SİLİVRİ'YE GÖNDERİLDİ

  Ergenekon Operasyonu kapsamında tutuklanarak Kocaeli'deki Kandıra Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'ne konulan, aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de bulunduğu tutuklu sanıklar bugün İstanbul Silivri'deki F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi. Hakkındaki ek iddianame henüz hazırlanmadığı için emekli Orgeneral Hurşit Tolon ise Silivri'ye götürülmedi.

  Güvenlik açısından gizli tutulan nakiller, bu sabah cezaevi araçlarıyla gerçekleştirildi. 20 Ekim'de ilk duruşmanın da yapılacağı Silivri İnfaz Kurumları kampusunda İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin yapacağı yargılama ile ilgili olarak aralarında emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün yanı sıra, Susurluk hükümlüsü Sami Hoştan, avukat Kemal Kerinçssiz, Hüseyin Gazi Oğuz ve Erkut Ersoy'un da bulunduğu grubun Silivri'ye nakledildiği bildirildi. Kocaeli Cumhuriyet Başsacılığı da nakilleri doğruladı, ancak sayıyı ve isim listesi açıklamadı.

  EK İDDİANAME HAZIR DEĞİL

  Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un avukatlarından İlkay Sezer ise Tolon ile ilgili ek iddianame hazır olmadığı için onun Silivri'ye nakledilmediğini belirterek, “Hurşit Tolon nakledilmedi, hala Kandıra Cezaevi'nde” dedi.

  Bu arada Ergenekon soruşturması kapsamında, ‘6'ncı dalga’ olarak da adlandırılan Temmuz ayı başında gözaltına alınan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı, Jandarma eski Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün tutuklanmış, gazeteci Mustafa Balbay ise tutuksuz yargılanmak kaydıyla serbest bırakılmıştı. Sinan Aygün 14 Temmuz'da yapılan itiraz üzerine tutuksuz yargılanmak kaydıyla tahliye edilmişti. Emekli Orgeneral Şener Eruygur ise 17 Eylül'de tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi’nde yüksek tansiyona bağlı olarak dengesini kaybetmesi sonucu düşmüş, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı. Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören ve hala şuuru tam yerine gelmeyen Şener Eruygur'un, avukatlarının yaptığı itiraz üzerine de sağlık durumu dikkate alınarak 21 Eylül’de tutuksuz yargılanmak kaydıyla tutukluluk hali kaldırılmıştı.

  Halen Kocaeli’deki Kandıra F Tipi Cezaevi'nde bulunan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un avukatlarından Cengiz Sarıbay, bu dalgada tutuklanan veya tutuksuz yargılanmaları kararlaştırılanlarla ilgili olarak savcılığın mahkemeye sunması gereken ek iddianamenin hala ortada olmadığını söyledi. Bu nedenle 20 Ekim’de başlayacak ilk duruşmalarda, bu operasyondan önce tutuklanan veya yargılanmaları kararlaştırılan, haklarında iddianame hazırlanmış Ergenekon soruşturması sanıkları yargılanacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı