Gündem Haberleri

  Ergenekon sanığı Erkut Ersoy tahliye edildi

  DHA
  29.01.2011 - 01:52 | Son Güncelleme:

  ERGENEKON DAVASINA MİT’TEN ŞOK YAZI

  Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in taleplere ilişkin görüşünü açıklamasının ardından dava dosyasına giren evrakları okudu.

  MİT Müsteşarlığı’ndan dava dosyasına gelen şok yazıda, Alparslan Arslan’ın Bulgaristan’da yaşayan emekli bir albayı ziyaret ettikten sonra Danıştay saldırısını gerçekleştirdiğine ilişkin duyum alındığı kaydedildi. MİT’in istihbarat ürettiği, istihbaratların, bilgilerin değerlendirilmesi sonucu oluşturulduğunu, teyit edilemeyen bilgilerin ise istihbarat olarak değerlendirilmediği ve ilgili makamlara verilmediği belirtildi. Ancak istihbarat olarak değerlendirmeyen bazı ham bilgilerin de tehlikeli ve önem arz etmesi durumunda gerekli kurumlara iletildiğinin anlatıldığı yazıda Başkan Özese, bir örgütten bahsedildiğini ifade etti. Özese yazıda, söz konusu örgüte emir verenin Bulgaristan’da yaşayan emekli bir albay olduğu, Alparslan Arslan’ın bu albayı ziyaretinin ardından Danıştay saldırısını gerçekleştirdiğinin anlatıldığını belirtti.

  Yazıda, ’MİT Mete’ lakaplı şahsın bu davanın tutuksuz sanıkları arasında yer alan Mete Yalazangil olabileceğinin değerlendirildiğini dile getiren Özese, Muzaffer Tekin’in ile Semih Tufan Gülaltay’ı ‘MİT Mete lakaplı kişinin tanıştırdığı, "MİT Mete" lakaplı kişinin Türkiye ile Bulgaristan arasındaki bağlantıyı sağladığının anlatıldığını kaydetti.

  CUMHURİYET’E MOLOTOF DAVA DOSYASI MAHKEMEDE

  Başkan Özese ayrıca, Ergenekon davasıyla birleştirilme kararı verilen Cumhuriyet Gazetesine molotof kokteyli atılmasına ilişkin İstanbul 12 Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen dava dosyasının mahkemeye gönderildiğini bildirdi.

  Özese ayrıca, Fener Rum Partiği Bartholomeos’a yönelik suikasta hazırlığı yaptığı iddiasıyla yargılanan İsmet Reçber’in dava dosyasının birleştirilmesi konusunda görüş alınması amacıyla 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nden gönderildiğini belirtti.

  Gelen evrakların okunmasının ardından duruşmaya taleplerin değerlendirilmesi için ara verildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı