Gündem Haberleri

  Ergenekon hakimlerine davaya görevsizlik

  A.A
  03.05.2011 - 11:21 | Son Güncelleme:

  Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, kamuoyunda “Haberal davası” olarak bilinen Ergenekon hakimleri aleyhine açılan tazminat davasında “görevsizlik” kararı verdi.

  Ergenekon davası kapsamında tutuklu Prof. Dr. Haberal, emekli orgeneral Çetin Doğan, Albay Dursun Çiçek, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve avukat Kemal Kerinçsiz'in de aralarında bulunduğu bazı Ergenekon ve “Balyoz davası” sanıklarının tahliye taleplerini reddeden hakimler aleyhine açtıkları tazminat davalarına Yargıtay 4. Hukuk Dairesinde devam edildi.

  Davacı avukatlarının katıldığı dairedeki duruşmalarda, Daire Başkanı Şerife Öztürk, davaların iddia ve dayanılan maddi olgular itibariyle CMK'nın 141. maddesinde belirtilen koruma tedbirlerinin uygulanmasından kaynaklanan tazminat işlemleri olduğunu hatırlattı.

  Başkan Öztürk, 6110 sayılı yasayla CMK'nın 141. ve 144. maddelerinin değiştirildiğini ve yapılan değişiklikle hakimlerin hukuki sorumluluklarıyla ilgili davaların ağır ceza mahkemelerinde görüleceğini ve hakimler değil hazine aleyhine açılabileceğini, Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin bu davalarda görevli olmadığını belirtti.

  Öztürk, kendisinin ve daire üyesi Ayşe Tartıcı Çevikbaş'ın karara muhalif kaldığını, bu nedenle kararın oy çokluğuyla alındığını söyledi.

  Başkan Öztürk, CMK'nın 141. ve 144. maddelerinin iptaliyle ilgili olarak Anayasa Mahkemesine açılan davanın da beklenmesine gerek olmadığını, davaların bu aşamada da sonuçlandırılabileceğini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı