Gündem Haberleri

  Ergenekon davasının 6. duruşması yapılıyor

  Belma Altuncu - İSTANBUL DHA - A.A
  31.10.2008 - 10:17 | Son Güncelleme:

  Silivri Cezaevi'nde görülen Ergenekon davasının 6. duruşması bugün yapılıyor.

  “Ergenekon” soruşturması kapsamında haklarında dava açılan 46'sı tutuklu 86 sanıklı davanın 6. duruşması başladı.

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki duruşma salonunda görülen davada iddianamenin okunmasına devam ediliyor.

  Duruşmaya, şu ana kadar aralarında Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de yer aldığı 45 tutuklu sanık ile tutuksuz yargılanan 8 sanık ve bazı sanık avukatları katıldı. 

  Sağlık sorunları nedeniyle Adli Tıp Kurumuna sevk edilen tutuklu sanık Hayrettin Ertekin ve başka dava kapsamında tutuklu olan Sedat Peker ile Semih Tufan Gülaltay da duruşmaya getirilmedi.

  Duruşmada, gelen sanıklar ile avukatların kimler olduğunun kayıt altına alınması işlemi sonrası, dün 284. sayfasında kalınan iddianamenin okunmasına geçildi. 2 Cumhuriyet savcısınca dönüşümlü olarak okunan iddianameyi okumaya önce savcı Mehmet Ali Pekgüzel başladı.

  Duruşma öncesi, basın mensupları, avukatlar ve izleyiciler yerleşkeye girerken herhangi bir yoğunluk yaşanmadı.

  Dava nedeniyle canlı yayın araçlarının da önünde konuşlandığı yerleşke çevresinde jandarma da olası gösterilere karşı güvenlik tedbirleri aldı.

  DAVAYA JAPON İLGİSİ

   

  İddianamenin okunmasına devam edildiği sırada The Asahi Shimbun adlı Japon gazetesinin Ortadoğu sorumlusu gazeteci Yu Yushitkae de duruşmayı izlemek için salona girdi.

  PERİNÇEK İLE OKTAY YILDIRIM, İDDİANAMENİN BAZI BÖLÜMLERİNE İTİRAZ ETTİ

  Savcı Pekgüzel, iddianamenin Doğu Perinçek ile terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan arasında görüşmeler yapıldığına dair bölümü okurken, İP Genel Başkanı olduğunu ifade etmesi üzerine Perinçek, “O zaman genel başkan değildim. Suç tarihi 1997 diyorsunuz, sene 89, milattan önceye gidin bari” diye konuştu.

  Bu arada, iddianame okunurken yine tutuklu sanık Oktay Yıldırım da bazı bölümlere itirazda bulundu.

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı